Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  "Kėngė Magjike", mbledh emrat mė tė spikatur tė skenės shqiptare  
“Kėnga magjike” tri ditė te kompleksi “Tropikal”

Ka treguar se gjithmonė ėshtė nė gjendje tė arrijė mė tė mirėn. E kėshtu do tė ndodhė edhe kėtė herė, nė mėnyrė tė padiskutueshme. Sepse realisht Ardit Gjebrea ka jo vetėm pėrvojėn e duhur pėr tė organizuar njė eveniment tė pėrmasave mbarėkombėtare, por edhe idetė e njerėzit e zgjedhur pėr t’i bėrė ato konkrete. Producentin dhe drejtuesin e “Kėnga magjike” e kemi gjetur mbrėmjen e sė enjtes nė ambientet e kompleksit “Tropikal” nė Durrės, duke xhiruar pėr netėt e prezantimit.
“Duke pritur kėnga magjike 2007”, gjatė tė cilave pėrmes ekranit tė televizionit “Klan”, publiku do tė njihet me kėngėtarėt dhe kėngėt pjesėmarrėse nė kėtė event tė rėndėsishėm muzikor. Pranė tij ėshtė si gjithmonė e kujdesshme dhe e vėmendshme bashkėshortja Anila, ndėrsa shohim si bashkėpunėtor edhe Aldon Lipen. Tri ditėt e xhirimit tė “Kėnga magjike” kanė qenė pa dyshim tė ngarkuara pėr Arditin dhe stafin e tij, po tė kemi parasysh se xhirimet fillojnė rreth orės 10:00 tė mėngjesit pėr tė vazhduar deri vonė pas mesnate.
Edhe pse ėshtė njė punė shumė voluminoze dhe e lodhshme, duket se Arditi nuk shkėputet pėr asnjė ēast nga skena e xhirimeve, me pėrjashtim tė momenteve, kur sė bashku me kėngėtarėt ulen pėr tė ngrėnė nė restorantin e kėtij kompleksi. Pas tetė vitesh festivali, “Kėnga magjike” vjen nė edicionin e tij tė nėntė me surpriza tė reja, por mbi tė gjitha me emra artistėsh tė afirmuar dhe dinjitozė. Gjithsesi, Gjebrea nuk ka lėnė pa pėrfshirė edhe artistėt e rinj, tė cilėt ndonėse mund tė jenė debutues nė kėtė festival, kanė shfaqur talent dhe vlera tė merituara pėr tė qenė pjesė e tij. Megjithatė duhet tė pėrmendim, se kėtė vit spikasin emra kėngėtaresh tė afirmuara, tė cilat i kishin munguar skenės shqiptare, mes tė cilave Aurela Gaēe, Gili, Leonora Jakupi, Anjeza Shahini etj.

NJĖ SKENĖ E MAGJISHME PĖR “KĖNGA MAGJIKE”

E ndėrsa ėshtė shprehur se mendimi i tij i parė shkon pėr pėrmbajtjen artistike tė festivalit, Ardit Gjebrea nuk ka lėnė kurrsesi jashtė vėmendjes formėn. Gjithēka ėshtė njė surprizė e bukur qė, nė fakt, i ka lėnė tė ēuditur edhe vetė kėngėtarėt, nė momentin qė kanė parė skenėn e pėrgatitur pėr tė kėnduar. Duke qenė se Gjebrea ka kėrkuar qė ajo tė mbetet njė surprizė pėr publikun, mbrėmjen e 22 tetorit, kur kėngėt do tė fillojnė tė linēohen, do tė pėrpiqemi tė mos e zbehim interesin e publikut, duke u shprehur se bėhet fjalė pėr njė gjetje tepėr tė veēantė dhe surprizuese, qė ėshtė realizuar edhe falė motit tė mirė.


Aurela Gaēe: “Kam vendosur tė qėndroj gjatė nė Shqipėri”

Pėrveē pjesėmarrjes nė “Kėnga magjike”, kėngėtarja do tė punojė pėr njė album tė ri

Ka mbėrritur nė Tiranė mesditėn e sė enjtes, ndėrsa nė mbrėmje pėrgatitej pėr xhirimet e “Kėnga magjike”. Dhe nė fakt duket se orėt e gjata tė fluturimit nuk e kishin lodhur aspak kėngėtaren Aurela Gaēe, e cila pas njė shkėputjeje disa vjeēare nga skenat shqiptare rikthehet pėr tė qenė pjesė e festivalit “Kėnga magjike”.
Ndonėse me njė pamje tepėr tė veēantė dhe ndryshe nga hera e fundit, qė ajo ka qenė nė Shqipėri duket se nė karakterin e Aurelės nuk ka ndryshuar asgjė. Ėshtė po ajo vajza ēapkėne dhe alegro, qė ndonėse e kupton fare mirė vėmendjen e kolegėve dhe tė mediave mbi rikthimin e saj, impresionohet realisht vetėm nga pritja e publikut shqiptar dhe nga emocionet e daljes nė skenė.
E kemi takuar Aurelėn vetėm pak minuta pėrpara se ajo tė niste xhirimin e kėngės, me tė cilėn do tė prezantohet nė festival. Duket se kjo ėshtė e vetmja gjė, qė e emocionon dhe pranon se ėshtė kthyer nė Tiranė pikėrisht pėr tė jetuar kėto ndjesi, tė munguara gjatė gjithė kėtyre viteve. Flet me pasion pėr ēastet kur pėrgatitet tė dalė nė skenė dhe pranon se pret me padurim tė jetė nė sallėn e Pallatit tė Kongreseve pėrpara publikut shqiptar. E nė fakt, emri i saj mes kėngėtarėve profesionistė nė festivalin “Kėnga magjike 2007” i bėri tė gjithė tė mendojnė se do tė pėrballen me njė konkurrente tė fortė, me njė zė tė spikatur, qė nuk mund tė hyjė nė festival, pa pretenduar tė marrė njė ēmim. Por duket se synimi i Aurelės ėshtė larg kėtij mendimi. “Unė nuk e kam ndjerė mungesėn e ēmimeve - shprehet ajo. Jam vlerėsuar nga publiku dhe nga juritė dhe nuk kam mangėsi nė kėtė drejtim. Arsyeja e vėrtetė, qė mė bėri tė jem nė kėtė festival pėrveē prestigjit dhe emrit tė tij ishte dėshira pėr tė ndjerė edhe njė herė emocionet dhe momentet e pėrgatitjeve pėr tė dalė nė skenė. Pėr tė shijuar edhe njė herė duartrokitjet dhe kėnaqėsinė qė tė fal skena. Sa pėr ēmimin ai ėshtė pjesė e garės, por nuk duhet tė kthehet nė qėllim nė vetvete”, tregon duke qeshur. Edhe pse eventet muzikore nuk i kanė munguar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Aurela Gaēe duket mė shumė se e sinqertė kur tregon se kėngėtarėt shqiptarė atje duhet tė kėndojnė vetėm pėr shqiptarėt dhe nuk mund tė pushtojnė dot skena tė mėdha ashtu si mund tė pretendojnė. E pikėrisht kjo dėshirė pėr skena tė mėdha, duket se Aurelėn e ka kthyer nė Tiranė pėr tė qėndruar mė gjatė. Pėrveē pjesėmarrjes nė festivalin “Kėnga magjike” ajo tregon se do tė punojė paralelisht edhe pėr tė nxjerrė albumin e saj, tė cilin shpreson ta hedhė nė treg verėn e ardhshme. Ėshtė ky njė impenjim serioz, pėr tė cilin thotė se do e mbajė pėr njė kohė tė gjatė nė Shqipėri. “Do tė qėndroj gjatė kėtė herė, sepse duhet tė punoj pėr albumin”, tregon ajo. Ndėrkohė nė horizont nuk duket asnjė lajm i ri pėr jetėn private tė kėngėtares. “Asgjė e re - shprehet Aurela kur e pyesim nė lidhje me kėtė fakt. Dhe si pėr t’i vėrtetuar fjalėt e saj nxjerr nė pah gishtat duke u shprehur se nuk ka asnjė unazė, qė tė shprehė diēka.


Gili: “Sekreti i bukurisė sime ėshtė dashuria”

Sėrish e shoqėruar nga bashkėpunėtori dhe bashkėshorti i saj Iliri, nė kėtė rikthim nė skenėn shqiptare. Prej vitesh dukej se Gili kishte hequr dorė nga festivalet nė Shqipėri dhe ja ku e shohim tek “Kėnga magjike”. Me njė pamje qė vėrtet tė befason, ajo gjithmonė e mė tepėr krijon imazhin e femrės, pėr tė cilėn vitet duket se nuk ecin. E megjithatė tashmė djemtė e saj janė rritur, i madhi 16 vjeē dhe i dyti 8, ndėrsa Gili mbetet e re dhe di tė jetė atraktive nė skenė. E kemi gjetur sė bashku me kėngėtarėt e tjerė nė ambjentet e kompleksit “Tropikal”, tepėr e kujdesshme pėr tė dėgjuar edhe kėngėt e kolegėve tė Kosovės, tė cilėt duket se kanė kėrkuar mendimin e saj.

Ē’mund tė na thuash pėr kėngėn me tė cilėn po prezantohesh nė “Kėnga magjike”?

Gjithmonė pėrpiqem tė sjell diēka tė veēantė gjatė pjesėmarrjeve tė mia nė festivale dhe besoj se edhe kėtė radhė ia kam arritur qėllimit. Si gjithmonė me ndihmėn e Ilirit, qė ėshtė autor i kėngės dhe i vargjeve.

Edhe kėtė radhė jeni nė Shqipėri sė bashku me Ilirin. Gjithmonė udhėtoni sė bashku?

Pothuajse gjithmonė, sepse Iliri pėrveē se bashkėshorti im ėshtė edhe bashkėpunėtor dhe krijues i kėngėve tė mia.

Ėshtė interesant fakti, qė shpesh shfaqeni me imazh tė ri dhe shumė nė formė, cili ėshtė sekreti i look-ut tė Gilit?

Kam njė dashuri tė madhe qė mė mban tė re brenda vetes, por edhe kujdesem mjaft pėr pamjen time dhe i kushtoj vėmendjen e duhur.

Cilat janė impenjimet e tua tė pėrditshme nė Kosovė?

Besoj se impenjimet dhe kėnaqėsitė e mia gėrshetohen sė bashku. Janė muzika dhe familja. Kam dy djem, tė cilėve iu kushtoj vėmendjen e duhur dhe pėrpiqem tė gjej njė pikė tė mesme, qė muzika tė mos mė rrėmbejė kohėn e familjes dhe familja tė mos hyjė nė kohėn e muzikės.

Jashtė skenės, je njė grua qė i bėn tė gjitha punėt e shtėpisė?

Jo, nuk mė pėlqen tė merrem me punėt e shtėpisė. Fatmirėsisht mė ndihmon vjehrra.

Djemtė e tu janė tė rritur tashmė. Si ndjehen nga fakti, qė nėna e tyre ėshtė personazh i njohur nė publik?

Iu duket krejtėsisht normale, sepse janė rritur me kėtė ide dhe janė mėsuar me imazhin tim skenik.Jehona Sopi e tradhtuar nga shoqja e saj e ngushtė

E tradhėtuar nga shoqja e ngushtė, qė do tė martohet me tė dashurin e saj. Ky nuk ėshtė fati i Jehona Sopit, por teksti i kėngės, me tė cilin ajo ėshtė pjesėmarrėse nė festivalin “Kėnga magjike”. Njė kėngė tepėr e spikatur dhe e performuar me shumė profesionalizėm nga bukuroshja kosovare. Kėngėtarja e cila tashmė ėshtė afirmuar nė ekranin muzikor shqiptar vjen pėr tė parėn edhe nė njė eveniment shumė prestigjoz, siē ėshtė festivali “Kėnga magjike”, duke qenė nė kėtė mėnyrė edhe mė pranė publikut shqiptar. Tė enjten nė mnbrėmje, sė bashku me shumė kėngėtarė tė tjerė nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia, Jehona ka qenė e pranishme nė xhirimet e prezantimit tė kėngėve pjesėmarrėse nė festivalin e pėrvitshėm “Kėnga magjike”.
E njohur gjithmonė pėr pamjen e saj tepėr tė veēantė dhe mėnyrėn origjinale tė prezantimit nė skenė edhe kėtė radhė Jehona nuk ka dalė jashtė stilit tė saj. Flokėt bjondė, kėtė radhė tė krehur dhe jo kaēurrelė, (siē e kemi parė tek klipi i kėngės “Pėrvjetori”) i jepnin njė pamje krejt ndryshe, qė nė momentin e parė nuk tė bėnte tė besoje, se vajza qė kishe pėrpara ishte vėrtet Jehona. Megjithatė gjithmonė me dėshirėn pėr t’u dukur e bukur, pyet me kuriozitet nėse imazhi i saj real ėshtė po aq i kėndshėm sa edhe ai skenik. “Dukem mė bukur nė televizor apo kėshtu live”, pyet ajo duke buzėqeshur, ndėrsa ėshtė duke pirė diēka me kėngėtaren Rezarta Shkurta nė barin e kompleksit “Tropikal”, ku kėngėtarėt e diasporės janė vendosur.
Studente nė degėn e psikologjisė nė Universitetin “Dardania” nė Prishtinė, kėngėtarja kosovare e ka parė festivalin “Kėnga magjike”, jo vetėm si njė event prestigjoz dhe skenė profesionistėsh, por edhe si njė aktivitet nė tė cilin ajo do tė ketė mundėsinė tė jetė mė parė publikut shqiptar, qė duhet thėnė se e pėlqen dhe e vlerėson po aq sa edhe publiku kosovar. Ėshtė kjo arsyeja, qė e bėri Jehonėn tė vendoste pėr tė marrė pjesė nė festival. Ndonėse kėtė radhė qėndrimi i saj nė Shqipėri nuk ka qenė shumė i gjatė, shpresojmė se ajo do tė jetė sėrish nė Tiranė, nė sallėn e madhe tė Pallatit tė Kongreseve. Le tė shpresojmė se ajo do tė jetė njė prej tė votuarave tė publikut pėr t’u kualifikuar.


Leonora Jakupi: Eshtė koha tė kem njė partner

Si gjithmonė e bukur dhe me njė vėshtrim tė ėmbėl, edhe kėtė radhė prania e Leonora Jakupit nuk mund tė ketė kaluar pa tėrhequr vėmendje. Ndėrsa ėshtė prezantuar nė skenėn e xhirimeve “Duke pritur kėnga magjike”, nė ambientet e kompleksit “Tropikal” pasi ka pėrfunduar kėngėn e saj, ajo ėshtė pėrshėndetur me disa nga koleget shqiptare, pėrpara se tė nisej drejt kryeqytetit, ndėrsa tė premten nė mėngjes ėshtė rikthyer nė Prishtinė. Pranon se i ka munguar skenės shqiptare pėr njė kohė tė gjatė, ndonėse ka qenė pjesė e ekraneve muzikore me kėngė dhe klipe tė reja. Kėrkon tė mos tregojė shumė nė lidhje me jetėn e saj private, duke u shprehur se ėshtė koha tė ketė njė partner, por qė ende nuk e ka gjetur dashurinė.

Me ēfarė je duke u marrė momentalisht?

Pėr momentin kam realizuar kėtė kėngė, me tė cilėn do tė marr pjesė nė festivalin “Kėnga magjike”. Njėkohėsisht jam duke punuar edhe pėr njė kėngė tė re, tė cilės do t’i bėj edhe njė videoklip. Vazhdojnė edhe angazhimet e mia nė koncerte apo mbrėmje rinore.

Kush janė bashkėpunėtorėt e tu nė kėtė event?

Eshtė Darko Dimitrov dhe Asim Bonjaku.

Cila ėshtė arsyeja, qė kėtė vit vendose tė jesh te festivali “Kėnga magjike”?

E dua shumė publikun shqiptar dhe e ndiej se i kisha munguar prej njė kohe tė gjatė, ndaj nėse edhe kėtė herė do tė mungoja nuk do tė ishte mirė. Ky ėshtė njė festival qė sjell gjithmonė tė reja dhe gjėra sensacionale.

Mendon qė mund tė jesh fituese?

Kam parė emra kėngėtarėsh shumė tė njohur tė skenės shqiptare. Kėngėt qė kam dėgjuar mė pėlqyen shumė dhe them qė do tė jetė njė garė dinjitoze dhe e fortė, ndaj nuk mund tė flasim pėr ēmim, ėshtė ende herėt. (qesh)

Meqė po flasim pėr publikun. Ku e ndjen se ke mė shumė fansa, nė Shqipėri apo nė Kosovė?

Kudo ku ka shqiptarė, nuk bėj ndonjė dallim.

Si arrin ta mbash trupin nė formė, sepse tė shohim nė linja tė mira. Cili ėshtė sekreti, ndonjė dietė, palestra?

Nė kėtė periudhė realisht nuk kam treguar ndonjė kujdes tė veēantė. Shpresoj qė kėto ditė tė filloj palestrėn, ndėrsa sa pėr dietat nuk i preferoj. Ndoshta pėr jetėn e pėrditshme jam mirė, por pėr nė ekran do tė duheshin edhe disa kilogramė mė pak.

Gjithmonė publiku shqiptar ka dashur tė dijė pėr jetėn tėnde private. Mund tė na zbulosh diēka?

Jam vetėm. Nuk kam tė dashur.

Kėshtu thonė tė gjitha kėngėtaret qė duan t’i fshehin lidhjet e tyre...

Jo nuk kam asgjė pėr tė fshehur. Edhe pse tani kam kohėn qė tė kem njė partner, vazhdoj tė jem ende vetėm.

Si duhet tė jetė partneri ideal pėr ty?

Tė ketė karakter tė fortė, intelekt, tė dijė tė ndajė fansat e mi dhe miqtė e mi.Kortezi e Panorama

Veshja