Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Kėngėtarja Alida Hisku i rikthehet kėngės e skenės pas 2 dekadash  
Kėngėtarja e njohur flet pėr albumin "Kthimi"

Alida Hisku: Tani nė njė duet me tim bir Albinin

Alida Hisku, ėshtė kthyer bashkė me tė birin nė skenė. Kėngėtarja e njohur nė albumin e saj "Kthimi", ka edhe njė duet me djalin e saj Albinin, qė u largua 4-vjeē nga Shqipėria. Ėshtė njė kthim i shumėfishtė i saj. Kthimi tek kėnga pas dy dekadave e gjysmė, pikėrisht aty tek e la, pėr ta vazhduar me dinjitetin e njė kėngėtareje tė formuar, qė mban vulėn e pjekurisė sė shpirtit nėpėr vite, ku ajo e ruajti si thesarin mė tė shtrenjtė tė saj.
Kthimi tek skena me tė cilėn u rrit qė kur e ėma e merrte pėr dore nė Teatrin e Operės dhe Baletit…, por qė u dėbua nga regjimi monist me ato lloj intrigash qė dinin vetėm ata. Ajo kthehet tek spektatorėt shqiptarė, qė i ka ėndėrruar e kujtuar me nostalgji e lot pėr vite me radhė, kthehet pėr tė vazhduar kėngėn e bukur dhe origjinale tė muzikės sė lehtė shqiptare, kthehet tek bashkėpunimet me kolegėt e saj tė vjetėr qė ja mbėshtetėn hapin qysh nė fillesėn e saj, duke i dhėnė siguri pėr zėrin dhe talentin e lindur. Kthehet tek dashuria e pasioni pėr kėngėn me tė cilėn u rrit dhe pėr ta vazhduar kėshtu traditėn familjes sė saj, kthehet nė skenat e atdheut, atje ku dhe ndihet plotėsisht vetvetja.

Si e ruajti Alida zėrin dhe si ka mundur tė kthehet pėrsėri tek kėnga?

Ishte fati qė ma rezervoi kėtė sfidė, e unė nuk jam e vetme qė u pėrballa me tė, shumė artistė tė tjerė nė vendin tonė e provuan, ndaj kjo kėngė iu takon tė gjithėve qė patėn kėtė fat. Kjo situatė e jetės sime mė bėri qė tė pėrballem e tė luftoj me vėshtirėsitė e saj, nė tė gjitha anėt e udhėt nga mė hodhi fati. Besoj se tė qash tė kaluarėn, ėshtė dobėsi pėr ēdo njeri. Shumė gjėra kanė zėnė rrėnjė tė thella nė shpirtin tim, sepse nuk mė rrėmbyen vetėm pasionin e kėngėn, por edhe rininė, ekzistencėn time si njeri, mė rrėmbyen pjesėn mė tė bukur tė jetės sime, dhe pėrse?! Kėto 24 vjet, e plagosur nėpėr rrugėt e fatit, duke tėrhequr pas edhe dy fėmijėt e vegjėl nė labirintet e botės, kanė lėnė shumė gjurmė e janė tė ējerra tė kohės qė kanė gėrvishtur e vulosur mjaft plagė nė qenien time. Ėshtė hera e parė qė po tregoj e filloj tė qahem pėr ēfarė kam kaluar dhe s“dua tė mė rrėmbejė zemėrimi. Nė kėtė rrugė, qė mė ėshtė dukur dyfish e gjatė, pėrveē problemeve e peripecive, kam luftuar edhe me vetveten qė tė ruaja individualitetin tim, ta shtrėngoja atė fort e tė mos e lėshoja nė asnjė minutė, pavarėsisht nga situatat. Unė rrjedh nga njė familje me traditė e talent muzikor. Jeta ime nuk ka pasur fillim karriere nė kėtė apo atė moshė. Qė e vogėl mė merrte nėna ime mbrapa skenės nė Teatrin e Operės dhe Baletit, e mė vonė nga mosha 4-5 vjeēare mė kanė aktivizuar si figurante nė role fėmijėsh. E kėshtu unė u rrita me kėtė skenė si fatose e mė pas nė festivalet e pionierit, tė rinisė dhe kur isha vetėm 13 vjeēe fillova tė kėndoj nė festivalin e kėngės sė Radio Televizionit Shqiptar. Mė vonė kuptova se unė dhe skena ishim shkrirė nė njė, e ishim bėrė tė pa ndara. Ma rrėmbyen skenėn. Mirėpo nė zemrėn dhe shpirtin tim rridhte ai gjak qė deri mė sot nuk ndryshoi ngjyrėn e vetė asnjėherė. Ky gjak ruajti tė pastėr atė betim dhe amanet pėr t'u kthyer pėrsėri tek skena mėmė, tek ai publik qė mė dha tė vetmet momente tė bukura tė rinisė sime shumė tė shkurtėr dhe, me qė isha moshe e re dhe e dehur nga suksesi, nuk arrita ta gėzoj me gjithė forcėn. Kudo tėrhiqja me vete betimin e pa mbaruar dhe ndjehesha borxhlie pėrpara popullit tim dhe skenės shqiptare, aq tė dėshiruar. Unė mbaja betimin e betimi mė mbante mua, kėshtu mbajtėm njeri-tjetrin tė freskėt e tė fortė pėr t“ja dalė njė ditė nė krye dhe pėr ta salduar atė ēarje nė jetėn time.

Cila ėshtė e veēanta e albumit tėnd tė parė?

Momenti im i shumėpritur i rikthimit ėshtė njė episod i rėndėsishėm. Ndoshta ky album nuk do tė pritet siē e meritoj, megjithatė pėr mua do tė ngelet unik, sepse ėshtė albumi i jetės sime. Aty kam dhėnė shpirtin dhe momentet qė mė kanė dhembur aq shumė".
Kėnga "Kthimi", me tė cilėn kam titulluar edhe albumin, ėshtė fabula e vetė jetės sime, qė nė formė balade pėrcjell gjithė filozofinė e njė realiteti tė dhimbshėm, por me njė rikthim plot shpresė.
Ky album ėshtė njė vazhdimėsi e karrierės sime artistike, por edhe njė vazhdimėsi brezash. E veēanta e albumit nuk qėndron vetėm nė faktin qė janė krijime tė reja e tė mirėfillta, por bazuar nė njė koncept e skenar, ideuar nga vetė unė, nė formė dialogu bashkėbisedoj me dėgjuesin. Inspiruar gjithnjė nga ritmet dhe magjia e muzikės sė bukur shqiptare, albumi fillon me prolog, ku bėhet njė pėrshkim i shkurtėr muzikor i jetės qė kam kaluar, duke demonstruar fuqishėm akumulimin e shpirtit tim artistik si dhe ndjesinė si nėnė dhe njeri. Ndėrsa epilogu, interpertuar nėn tingujt melodioz tė pianos, qetėson dėgjuesin, duke e falėnderuar pėr dėgjimin e shoqėruar me premtimin pėr t'u parė sė shpejti.
Poezitė, gėrshetuar me melodinė, sjellin tema tė problemeve dhe momenteve sociale qė has ēdo ditė nė shoqėrinė e sotme shqiptare, ku ēdo grup moshe qė dėgjon CD-nė gjen veten.

Na tregoni diēka rreth realizimit artistik tė albumit?

Incizimet dhe realizimi i CD-sė kryesisht ėshtė bėrė nė njė studio muzikore private nė Orleon Francė. Tekstet e kėngėve ja besova bashkėpunėtores sė hershme, mikes sė rinisė, veteranes sė muzikės sė lehtė shqiptare, Zhuliana Jorganxhi. Ndėrsa 23 vjeēari i talentuar, Leonard Sojli, krijoi e pėrshtati aq bukur melodinė mbi vargjet e derdhura me finesė nga poetja Jorganxhi. Vlen pėr t'u theksuar si e veēantė nė kėtė bashkėpunim, fakti qė orkestrantėt janė francezė, edhe pėr vetė kompozitorin Sojli kėngėt e lehta shqiptare ishin po ashtu diēka e re, pasi u largua nė moshė tė vogėl nga Shqipėria dhe edukimin muzikor e mori nė Francė. Shpreh kėnaqėsi dhe respekt pėr kėta djem muzikantė qė arritėn tė realizojnė perfekt melodinė e ritmin e vendit tim. Gjithashtu nė kėtė album janė autorė tė dy kėngėve edhe Erand e Iris Sojli. Ndėrsa djali im i dytė, Albini, i cili ishte 4 vjeēar kur u largua nga atdheu, me dėshirėn e tij tė madhe, pėr herė tė parė do kėndojė shqip para publikut, duke mė shoqėruar nė duet. Ky album, nė njė farė mėnyre ėshtė edhe njė transmetim brezash, qė qėndron themelisht nė traditat e trashėguara dhe talentin e familjes time. Si ēdo nėnė, edhe unė, nė kushte tė tjera nga nėna ime, jam munduar tė zhvilloj tek fėmijėt e mi talentin e muzikės dhe sidomos kėngės shqiptare. Kjo ishte edhe dėshira e fėmijėve, qė tė ēonin mė tej atė qė mua ma privuan. Punėn qė kam bėrė me fėmijėt nė kėtė drejtim, do ta lė ta vlerėsoj vetė publiku. Por sido tė rrokulliset jeta, talenti nuk zhduket.

Si e mendoni pėrballjen me tregun muzikor dhe botėn e spektaklit shqiptar?

Pasioni pėr tė realizuar diēka tė veēantė ka bėrė qė fillimisht tė mos e mendoj kėtė gjė. Tani qė ka pėrfunduar CD-ja dhe informohem rreth kėsaj ēėshtje nga miqtė e mi nė Tiranė, ndjej disi njė frikė. Mund tė ndodhė qė publikut mos t'i bien fare nė dorė, pasi kėngėt e mija nuk janė kėngė "tregu", ndėrkohė qė ky biznes funksionon mė sė miri me kėngėtarėt e rinj. Ndaj unė mund tė jem jashtė mode. Pra, di qė arti atje ėshtė kthyer nė komercial, por unė shpresoj qė tė gjej njė studio tė tillė muzikore, ku punojnė muzikante tė mirėfilltė e mes biznesit tė tyre, tė dinė tė respektojnė edhe vlerat artistike tė njė kėngėtareje qė ka si qėllim pėrcjelljen e artit tė bukur tė kėngės. Po nisem duke shpresuar se kėtė herė s“do mė tradhtojė fati, duke besuar nė shoqėrinė e sotme shqiptare, nė qendrat kombėtare tė artit e kulturės… Po nisem drejt popullit tim qė di tė mirėpresė e nderojė vlerat e ēdo artisti qė jeton jashtė, e qė bashkė me tė renė nė kėngė, sjellin dhe mallin pėr ta! Sigurisht qė ky ėshtė hapi im i parė, pasi ėshtė punė qė mė ka kushtuar kaq shumė energji, kohė dhe patjetėr dhe mijėra euro. Pas kėsaj, po aq e madhe ėshtė edhe dėshira tė bėj njė turne nėpėr Shqipėri e mė gjerė.
Nuk e njoh mekanizmin e organizimit tė koncerteve nė Tiranėn moderne, por unė po nisem drejt saj me besimin dhe shpresėn qė tė mos bie nėn vorbullėn e pazarllėkut, pasi ky fenomen dėmton artin shqiptar nė pėrgjithėsi, por edhe kėngėn time, ku dua t'i qėndroj besnike traditės. Uroj qė kėto fjalė tė mijat tė bien nė veshin e njerėzve dashamirės apo tek admiruesit e mi tė dikurshėm, pėr tė mė ofruar njė ndihmesė apo vėmendje sado simbolike pėr realizimin e kėsaj ėndrre shumėvjeēare.

A do e shohim kėngėn tuaj nė videoklip?

Videoklipet tashmė janė bėrė kėrkesė e kohės dhe sigurisht qė tė plotėsojnė shumė si artist. Kėtė radhė unė kam pėrgatitur njė minivideoklip. Nėse mė ndihmon fati dhe kam sukses kėtė herė, dėshiroj qė tė gjitha kėto kėngė t'i hedh nė njė videokasetė, dhe meqė kėngėt janė tėrėsisht shqiptare, dua qė edhe filmimet t'i bėj nė ambientet dhe natyrėn e vendit tim tė mrekullueshėm.
Ēfarė do t'i ofrosh nė tė ardhmen spektatorit shqiptar?
Tani ka ardhur koha e ėndėrruar qė tė kėndosh pa censurė e pa diktat, krejt e lirė, ashtu siē e ndjen dhe dėshiron. Sigurisht nė qoftė se CD-ja e parė do tė mirėpritet, po them atė qė ma ndjen shpirti im: "Unė kam lindur nė skenė dhe atje dua tė vdes!"
Ky ėshtė edhe motivi i karrierės sime artistike! Albumi i parė pėrcjell njė mesazh dhe ka disi njė skenar, por nė tė ardhmen jam e bindur qė ky boshllėk do mbyllet e, duke qenė nė lėvizje tė vazhdueshme me jetėn artistike nė vendlindje, do krijohen raporte tė reja, madje edhe terminologjia ndryshon, kėshtu qė do ma diktoj koha qė kėngėt e albumit tjetėr tė jenė mė tė thjeshta e me ritėm qė tė kapen e pėlqehen nga njė masė sa mė e madhe njerėzish.

Vleresime pėr kėngėt e reja tė Alida Hiskut

Vaēe Zela

Artistja e madhe Vaēe Zela, duke dėgjuar kėngėt e albumit tė ri tė Alidės nė shtėpinė e saj nė Bazel tė Zvicrės, tha: "Je e vetmja qė do vazhdosh rrugėn time, duke dhėnė njė freski tė re nė stilin e kėngės sė lehtė shqiptare. Me kėtė rilindje, je shumė mė nė formė se atėhere kur e ndėrpreve kėngėn e bukur shqiptare"!

Dhora Leka
Kompozitorja e kėngėve partizane, zonja Dhora Leka shprehet: "Kjo CD ėshtė njė perlė pėr ata qė e duan dhe e kuptojnė muzikėn shqiptare. Jam e sigurt qė ky album do tė ketė njė sukses tė jashtėzakonshėm"!

Nga Gjermania, Mereme LLUBANI

Veshja