Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Bytyēi, Gjoka dhe Hadėrgjonaj ēmohen si mė tė mirėt  
Magjia e kėtij viti u shpall Ema Bytyēi. Kėngėtarja nga Prishtina ka fituar mbrėmė ēmimin e parė nė festivalin e pestė Kėnga Magjike.

Me muzikė tė Adrian Hilės, kėnga "Ku je ti" ka arritur nė votimin mes artistėve pikėt mė tė larta, duke lėnė nė vend tė dytė kėngėtarin Aleksandėr Gjoka me kėngėn "Kuturu" me muzikė tė Pirro Ēakos dhe tekst tė Timo Fllokos. Ky ēmim i dytė i fituar nga kėngėtari Aleksandėr Gjoka, qė nė kėtė garė ka fituar edhe ēmimin e kritikės, ka vlerėn 300 mijė lekė. Ndėrsa, nė vendin e tretė, ėshtė reditur kėngėtarja Albėrie Hadėrgjonaj, e cila prej vitesh nuk ngjitej nė skenėn e njė festivali. Me muzikė tė Adrian Hilės kėnga "Ti nuk je" ėshtė luhatur dy tre herė, duke dalė nė krye tė vlerėsimeve. Por nė fund tė leximit tė votave, ajo ėshtė pozicionuar nė vendin e tretė. Kėsisioj ka marrė fund mbrėmė gara e ashpėr mes 17 kėngėtarėve, tė nominuar pėr natėn finale tė edicionit tė pestė tė festivalit "Kėnga magjike". 17 tė emėruar e kanė vijuar garėn e kėngės magjike, nė spektaklin prej mė shumė se 3 orėsh. Qė tė 17 tė vlerėsuarit me ēmime nga juria e kėtij festivali, njė juri ndryshe nga tė gjithė herėt e tjera, e gjitha me zonja dhe zonjusha, kanė vijuar garėn, duke synuar tre ēmimet e mėdha tė kėtij festivali.

"Etno Engjejt" Floriana Muēa Jonida Maliqi, Pirro Ēako "The Dreams" Kujtim Prodani Eri, Evis Mula, Julka, Alketa Vejsiu dhe Florjan Mumajezi, Fitnete Tuda, "Produkt 28", Aleksandėr Gjoka, Ema Bytyēi,Ledina Ēelo, "West Side Family", ishin tė 17 nominantėt, qė kanė interpretuar edhe njėherė kėngėt e tyre. Por vetėm Ema Bytyēi, Aleksandėr Gjoka dhe Albėrie Hadėrgjonaj kanė prekur kėto maja. Prezantimi i natės finale ėshtė zotėruar nga sharmi i aktores sė njohur Brigit Nilsen, e cila ka pėrshėndetur kėtė festival me njė kėngė hit tė saj. Vetė Gjebrea, ka rrėfyer historinė e kėsaj kėnge hit, sesi Brigit Nilsen kishte vėnė njė paruke, kishte xhiruar videoklipin, dhe pa e njohur askush, ajo ka mbajtur majat e klasifikimeve pėr njė kohė shumė tė gjatė. I konceptuar si jubile, edicioni i pestė i "Kėngės Magjike 2003", ka ngjitur nė skenė shumė tė ftuar tė veēantė si kėngėtarėt Llambris Liverjatos, Natali Art, Kim Luka,etj. Njė festival, ku pėr herė tė parė, hasen vlera tė rralla muzikore, kėngė qė kanė goditur spektatorin qė nė interpreitmin e parė, njė festival, plot me ritme, me ngjyra dhe alternativė. Ky ishte edicioni i pestė i Kėngės Magjike, ku 39 kėngėtarė shqiptarė qė vinin nga Shqipėria,Kosova, Maqedonia,Hollanda, Gjermania, etj., kanė interpretuar krijimet e tyre, e ku seleksionimi i natės finale ka qenė mjaft I vėshtirė.

KĖNGA MAGJIKE

Ēmimin e parė Ema Bytyēi me kėngėn "Ku je ti"
Ēmimin e dytė Aleksandėr Gjoka me kėngėn "Kuturu"
Ēmimin e tretė e fiton Albėrie Hadėrgjonaj me kėngėn "Ti nuk je"

16 Ēmimet e jurisė nė festival
1 Ēmimi "Alternativ" "Etno Engjejt"
2 Ēmimi "Magjia e parė" Floriana Muēa
3 Ēmimi "Paraqitja skenike" Jonida Maliqi
4 Ēmimi e "Kantautorit mė tė mirė" Pirro Ēako
5 Ēmimi "Koleksioni magjik" "The Dreams"
6 Ēmimi "Ēesk Zadeja" Kujtim Prodani
7 Ēmimi "Millenium" Eri dhe grupi i balerinė hollandez
8 Ēmimi i Televizionit 21 Evis Mula
9 Ēmimi i Televizionit Klan Julka
10 Ēmimi i Videoklipit Alketa Vejsiu dhe Florjan Mumajezi
11 Ēmimi i producentėve Fitnete Tuda dhe Ledina Ēelo
Ēmimi i "Jon Muzic" Fitnete Tuda
Ēmimi Linda Asociation Ledina Ēelo
12 Ēmimi Diskografik "Produkt 28"
13 Ēmimi i Kritikės Aleksandėr Gjoka
14 Ēmimi i Tingullit Ema Bytyēi
15 Ēmimi i Interpretimit Albėrie Hadėrgjonaj
16 Ēmimi i Publikut "West side family"


Gazeta Panorama
24 Nentor 2003

Veshja