Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Elsa Lila kendon ne Sanremo  
Nė krye tė listės sė kėngėtarėve mė tė pėlqyer, nė natėn e parė tė Festivalit tė Sanremos, ėshtė pozicionuar Alex Britti dhe Dolcenera.

Elsa Lila, shqiptarja qė shkeli Sanremon
Ambasadorja e muzikės shqiptare nė botė, Elsa lila, ka kėnduar e dhjeta mbrėmė nė natėn e dytė tė edicionit tė 53 tė Festivalit tė Sanremos. Ajo ėshtė prezantuar me kėngėn “Valeria”, kompozuar nga Gigi D’Alesio. Ajo ka prezantuar pėrveēse imazhin e shqiptarėve, edhe ėndrrėn e tyre pėr tė shkelur njė ditė skenėn e festivalit tė ėndrrave. Atė festival qė mijėra shqiptarė e kanė dėgjuar fshehurazi pėr dyzet vite me radhė ….

Nata e parė e e festivalit tė Sanremos ka renditur kėngėn e parė tė suksesshme, “Settemila caffč” (Shtatė mijė kafe), kėnduar nga Aleks Britti. Kantautori roman, ėshtė pozicionuar i parė nė toplistėn e kėngėve mė tė mira tė natės sė parė tė festivalit tė Sanremos. Mė pas ai ėshtė ndjekur nga Andrea Mirņ dhe Enrico Ruggeri. Ndėrkohė qė rikthimi i Lisa, fituese e njėrit prej edicioneve tė kėtij fetivali ka ngjallur emocione tė papėrsėritshme. Ajo gjendet momentalisht nė Francė, pas suksesit qė fitoi dy vjet mė parė nė Sanremo. Ka kėnduar njė trio tė mrekullueshme sė bashku me dy prezantueset e tjera tė Baudos, tre kėngė dhe mė pas ėshtė rikthyer nė garė me kėngėn “Oceano” (Oqeani). Ndėrkohė qė ēudia e radhės ėshtė konsideruar Dolcenera, e cila ka konkurruar nė kategorinė e tė rinjve. Nė maratonėn e natės sė parė, Oksa ėshtė pozicionuar e shtata, me kėngėn “Cambiero”.
Spektakli ka ngritur siparin me njė personazh popullor, kampionin e botės sė ēiklistikės Mario Cipollini, i cili i ka bėrė njė urim Pippo Baudos, “Doje Biēikletė ? Atėherė jepi pedaleve”. Duke aluduar nė kėtė mėnyrė pėr rrymat pacifiste, qė nuk donin fillimin e festivalit. Pėrkrah kavalerit tė botės sė spektaklit janė shfaqur dy vajza, Serena Autieri, e veshur me tė kuqe dhe Claudia Gerini, mė akgresive, me pantallona lėkure dhe topa tė kuq, tė cilat kanė debutuar nė njė dyet, duke vallėzuar. Gjithēka fillon me kėngėtaren me origjinė shqiptare Anna Oxa. Kėnga ka qenė melankolike, ndėrkohė qė ėshtė dukur qartė se kėngėtarja qė vite mė parė i ka habitur shikuesit me lookun e saj, sesa me kėngėn. Kritika e ka konsideruar kėtė pjesė muzikore, si kėngė tradicionale e edicioneve tė Sanremos. Muzika ka qenė pa temp dhe fjalėt shumė tė zbehta. Grupi “Eiffel 65”, ka prezantuar muzikėn e diskotekave italiane, me titull “Quelli che non hanno etą”. Pas nėntėmbėdhjetėve vjetėsh kthehet nė skenėn e Sanremos Iva Zanicchi, e cila ėshtė prezantuar me njė kėngė qė ėshtė shoqėruar nga njė pjesė muzikore tangoje, duke u duartrokitur sidomos nga mė tė vjetrit. Pėr kategorinė e tė rinjve, prezantuesja e Rrymės R&B Dolcenera, ėshtė duartrokitur mė shumė nga kėngėtarėt e kategorisė Big. Skena pothuajse thyhet nė momentin kur hyn nė lojė aktorja komike Luciana Littizzetto, e cila pasi ka hequr kėpucėt ka bredhur nė tė gjithė sallėn kėmbėzbathur. Ajo ka aluduar herė pas here, pėr Fiorellon, njė nga pretendentėt kryesorė pėr drejtimin e festivalit tė Sanremos. Pėr njė moment ajo ka shokuar publikun, duke u ulur nė gjunjė dhe duke u vetėkėnaqur gjoja duke urinuar. Shakatė janė pėrqendruar kryesisht tek konkurrenti i tyre, qė ėshtė Mediaset. Littizzetto, nuk ka reshtur sė kundėrshtuari Baudon, duke kėmbėngulur se gratė e mijėvjeēarit tė tretė, janė kėmbėngulėse dhe nė kėtė moment i kėrkon atij njė tė puthur. Pas njė puthjeje tė lehtė, Baudo, i jep asaj njė puthje tė dytė mė pasionante e cila ėshtė duatrokitur gjatė. Nata e parė ėshtė mbyllur me tė ftuarėn e parė ndėrkombėtare qė ka qenė ylli i muzikės country-rock Shania Twain, e cila ka kėnduar hitin e saj tė momentit nė sallėn gjigante tė teatrit Ariston.
Olsi Kolami

Programet mė tė ndjekura

RAI 1, Festivali i Sanremo - 12.364.000 spektatorė
Canale 5, Striscia la notizia- 7.888.000 spektatorė
Italia 1, Zelig Circus- 7.272.000, spektatorė
RAI 3, Ballarņ- 2.256.000 soektatorė
RAI 1, Pasfestivali- 1.241.000 spektatorė

Nata e dytė

Anna Tatangelo dhe Federico Stragą
Amedeo Minghi
Alexia
Maria Pia & Superzoo
Antonella Ruggiero
Roberto Giglio
Bobby Solo e Little Tony
Alina
Negrita
Elsa Lila
Nino D'Angelo
Daniela Pedali
Giuni Russo
Marco Fasano
Syria
Allunati
Silvia Salemi
Jacqueline Ferry

Veshja