Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Mira Konēi rrėmben trofeun e festivalit  
Mira Konēi ėshtė shpallur mbrėmė fituesja e ēmimit tė parė tė festivalit tė 41 nė RTSH. Ndėrsa ēmimi i dytė i kėtij festivali i ėshtė dhėnė kėngėtarit Redon Makashi me kėngėn “Vjeshta”.Ēmimi i tretė i festivalit Selami Kolonjės dhe grupit tė fėmijėve qė e kanė shoqėruar nė interpretimin e kėsaj kėnge.

Veē kėtyre tre ēmimeve, tre juritė e kėtij festivali kanė dorėzuar trofetė edhe pėr disa ēmime tė tjera. “Ēmimi i medias”, i votuar nga juria e gazetarėve, i ėshtė dhėnė kėngėtarit Sajmir Braho me kėngėn “Pėr ty” Trofeu i kėtij ēmimi ėshtė dhėnė nga kryetari i kėsaj jurie, Mustafa Nano. Ēmimi “Kompozimi mė i mirė” i ėshtė dhėnė kompozitorit Kujtim Laro, njė trofe ky i dorėzuar nga Tish Daija. Ēmimi “Orkestrimi mė i mirė i ėshtė dhėnė Alfred Kaēinarit pėr kėngėn do tė vij” kėnduar nga Agim Poshka. Ēmimi “Teksti mė i mirė” i ėshtė dhėnė poetit Arben Duka, pėr kėngėn “Besoj veē nė dashuri”, ēmim ky i dhėnė nga TVSH. Ēmimi i interpretuesit mė tė mirė i ėshtė dhėnė kėngėtarit Redon Makashi” me kėngėn “Vjeshta” nga juria e tė rinjve
Nga tė gjithė elementėt e spektaklit, tė cilėt kėtė mbrėmje kanė qenė mė tė shumtė nė numėr se nė dy netėt e tjera, janė duartrokitur humoristėt Agron Llakaj dhe Agim Bajko. Po ashtu befasuese ėshtė shfaqur kėtė mbrėmje finale edhe kėngėtarja Elsa Lila. E po mos e kishte “urdhėruar” Adi Krasta pėrcjelljen e Elsa Lilės nga skena, duartrokitjet do ta mbanin aty pėr shumė kohė. Pasi ka kėnduar dy kėngė pėrshėndetėse nė kėtė natė finale, Lila ėshtė duartrokitur si kurrė ndonjėherė nė skenat shqiptare. Me kėngėn “La porta del silencio” me tė cilėn ka konkurruar edhe pėr nė Sanremo”, si dhe kėngėn arbėreshe “Moj e bukura more”, Elsa Lila ka dhuruar nė sallėn e madhe tė Pallatit tė Kongreseve emocione tė papėrsėritshme.

Kortezi e gazetes Shekulli

Veshja