Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Elsa Lila konkuron per ne festivalin e Sanremo-s  
Kengetarja shqiptare Elsa Lila po konkuron per te marre pjese ne festivalin e Sanremos.

Ne vazhim mund te lexoni prezantimin qe faqja e RAI 2 i ben kengetares shqiptare.


E bija e artit, lindi ne Tirane ne 1981, tani nenshtetase italiane. U rrit mes rivalitetit te jetes teatrale, permes autoresh, balerinesh dhe muzikantesh. Keshtu filloi te perforconte pasionin e madh per artin, ne vecanti teatrin, operan dhe muziken klasike. Qe e vogel eshte marre me klasa recitimi dhe kendimi. Cfare ra ne sy menjehere ne karakterin e saj ishte fuqia e madhe vokale.

Fillon te behet e njohur ne vitin 1995 duke marre pjese ne festivale te kenges ne ballkan. Keto eksperienca e ndihmuan te rritej si ne menyren e te kenduarit, ashtu dhe ne raportet te cilat me pas do te krijonte me publikun apo dhe me "kameran" televizive. Ka marre pjese ne me shume se 80 emisione direkte ne televizion dhe ne gati 300 emisione radiofonike.

Midis tyre:

Ne Dhjetor te ’96: fituese e Festivalit te kenges ne Radio Televizion.

1996: Presidenti i Shqiperise ne ate kohe, zoti Berisha e pershkruan si "Celin Dion e Ballkanit".

Dhjetor ’97: perseri fituese e festivalit te kenges ne Radio Televizion.

Shkurt ’98: fituese e Festivalit Internacional Te Varna (Bullgari). Ne kete festival ishin presente 14 shtete, dhe Elsa prezantonte Shqiperine.

Guesht ’98: vendin e dyte ne Festivalin Internacional "Zeri i Azise", perseri Elsa fiton duke prezantuar Shqiperiane midis 17 vendeve pjesmarrese.

1999: U zgjodh si "Kengetarja Shqiptare e shekullit" ne nje konkurs te zhvilluar nga TVSH.

Shkurt ’99: u ftua ne Zvicer nga Sig. Pacolli ku kendoi per cmimin "Skenderbeg" bashke me Anna Oxa.

2001 : Presidenti aktual i Shqiperise Mejdani e dekoron si Ambasadore te muzikes Shqiptare ne bote.

Kete artikull te plote e gjeni duke klikuar ketu.

Per te marre pjese ne sondazhet e rastit mund te klikoni ketu[i]p.s. materiali u perkthye nga Fiori.[/i]

Veshja