Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Dashuria eshte e shenjte!  
Ekskluzivisht per Forumin Shqiptar, poeti i mirenjohur Agim Doci ju njeh me krijimin e tij me te fundit me te cilin do te perfaqesohet ne festivalin e dhjetorit 2002. Lexoni me poshte mesazhin e autorit:
BASHKĖFORUMAS!
Po hedh nė faqet e FORUMIT krijimin tim tė fundit pėr festivalin kombėtar tė kėngės nė Radio Televizion qė do tė mbahet nė Dhjetor 2002. Dėshiroj qė sejcili tė mė bėjė vrejtje! Do t'a kėndojė Lejdina Celo - njė MISS i kėngės sonė me tė cilėn kam shumė bashkėpunime tė sukseshme dhe ėshtė kėngėtaria qė ka mė shumė ēmime sesa jetė!
Mirėpres nga ju mendime!
Agim Doēi


DASHURIA ĖSHTĖ E SHENJTĖ

Pse na bėn kaq shumė tė vuajm?
Pse na lė pa gjumė!?
Dashurija ėshtė e shenjtė
Tek ti dhe tek unė!…..

Kur mė thua: - jam i joti!
Kam frikė t‘a besoj!
Kur mė thua: - shumė tė dua!
Kam frikė t‘a dėgjoj!

Nganjėher mė puth papritur
Pse mė provokon!?
Ti ma di zjarrin e zemrės
Qė djeg pėrvėlon!

Mos mė thuaj, vdes pėr mua!
Se pėr ty jetoj!
Mos mė thuaj se jam e bukur
Se do tė tradhtoj!

Mos mė ndiq nga pas si hije
Se nuk mė kap dot!
Kur kam mall unė vij dhe fshihem
Veē tek gjoksi jot!

Dashurija ėshtė e verbėr
Gjer nė ēmenduri!
Dashurija ėshtė e mėnēur
Gjer nė pėrjetsi!

Dashurija i jep jetės
Nė mes natės diell!
Dashurija u jep njerzve
Pavdeksinė nė qiell!

Pse na bėn kaq shumė tė vuajmė
Pse na lė pa gjumė?!
Dashurija ėshtė e shenjtė
Tek ju dhe tek unė….

Pėr Lejdina Celon nė Festivalin dhjetor 2002


__________________
Agim Doēi - Poeti


Shenim: Komentet dhe pershtypjet tuaja mund ti beni ne temen Dashuria eshte e shenjte.

Veshja