Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Idhulli i Rinise  
Interviste me kengetaren me te dashur te moshave te reja, Adelina Ismajli.


Adelina Ismajli ėshtė njė fenomen i ri dhe i papėrsėritshėm i muzikės shqiptare. Eshtė njė yll dhe idhull i rinisė shqiptare, ėshtė njė sirenė, qė tė magjeps me zėrin e saj subtil, me pamjen e vet atraktive, me sytė magjepsės si tė njė zane mali, me trupin si tė shtojzovalles, me lojėn provokative nė skenė, me veshjen e vet skandaloze, me njė stil origjinal tė tė kėnduarit, me njė ritėm dhe lojė tė shpejtė moderne, qė sfidoi tė kėnduarit folklorist dhe tradicionalist

Adelinė, ndoshta nuk ėshtė ė zakonshme ta fillojnė bisedėn me njė pyetje qė i pėrket intimitetit tėnd, por lexuesit shpeshherė pyesin se a ka Adelina " tė dashur"?

- Jo! qesh Adelina.

A ke pasur ndonjėherė " tė dashur"?

- Jo! Kam pasur disa flirte, po jo dashuri

- A ke pasur simpati?

- Po, shumė herė si ēdo e re.

-A ke tash simpati?

- Po

-Kė?

- I kam disa djem qė i simpatizoj dhe mė simpatizojnė, por asnjėri prej tyre nuk ka arritur tė mė pėrfitojė zemrėn.

-Mos e ke zemrėn prej guri?

- Jo.

-Ani, pse deri mė tash nuk ke gjetur "djaloshin e ėndrrave"?

- Dashuria vjen spontanisht. Unė jam bukur e zėnė me ligjėrata, kurse me kėngė e xhirime dhe mungesa e kohės, ende ndoshta, nuk ma ka krijur rastin tė dashurohem.

-Mos je narcisoide?

- Jo nuk jam e dashuruar nė vetveten.

-Kemi dėgjuar se nėna nuk tė lejon tė rrish shumė nė shoqėri me meshkuj?

- Tash nuk mė pengon.

-Adelinė, ēka tė thonė djemtė kur tė afrohen pėr tė tė joshur?

- Ēka nuk thonė. Zakonisht kur duan tė njihen me mua mė thonė:"tė kam parė diku. Mė duket se tė kam parė nė televizion. Ka gjithfarė "papakėsh". Njėherė njė i ri mė tha se do tė rrinte gjithė natėn nė banjon time. - Jo i thashė - rri vetėm gjysmė ore e pastroje se edhe ashtu jam e zėnė me punė. Njėri mė tha se do tė rrinte gjithė natėn te dera e banesės pėr tė mė ruajtur. I thashė se pėr tė mė ruajtur e kam qenushin tim.

-Ēka do tė doje ti tė tė thonė djemtė?

- Do tė doja qė simpatinė tė ma shprehin natyrshėm, ēlirshėm, spontanisht e jo me fraza e aktrim.

-Ēfarė tipash tė meshkujve tė pėlqejnė?

- Ata qė mė imponojnė respekt.

-Adelinė, tash prej ēėshtjeve qė i pėrkasin botės satė intime...?

- Unė nuk kam deklaruar asgjė pėr botėn time intime - mė ndėrhyn Adelina. Ti kėto pėrgjigje m'i more disi sikur tė m'i kishe vjedhur. Nuk do tė thotė se kėto pėr tė cilat folėm janė tė vėrteta. Unė nuk dua tė deklarohem pėr ēėshtjet e mia personale.

-Mirė, Adelinė, po kalojmė nė lėmin e muzikės. Kureshtja pėr jetėn tėnde intime, m'u imponua nga kureshtja e lexuesve. Tregona kur ia ke nisur kėngės?

- Qysh nė moshėn 7 vjeēe. Profesori i pianos mė ka udhėzuar te Pranvera Badivuku dhe ajo mė ka angazhuar nė Akordet '86. Qė atėhere kam marrė pjesė nė shumė manifestime, festivale e koncerte.

-Sa kėngė ke kėnduar deri mė tash?

- Mė se 200

Kush t'i shkruan tekstet pėr kėngė?

- Vetė

-Kush ta bėn muzikėn?

- Virusi, Ilir Berani, Florent Boshnjaku e tė tjerė.

-Ēka studion?

- Akademinė e Muzikės.

-Prej kujt ke mėsuar tė kėndosh?

- Prej gjithkujt nga pak, por jam pėrpjekur tė jem origjinale.

-Kė ke idhull?

- Madonėn, Majkėll Xheksonin

-Cilėt kėngėtarė shqiptarė tė pėlqejnė?

- Shumė, sidomos grupi "ODA " sdhe "ELITA"

-Si e kalon kohėn e lirė?

- Pikturoj, lexoj romane tė letersisė botėrore si Dostojevskin, Gėten, Shekspirin e sidomos Frojdin e Aduslerin.

-Flitet se ti pėr t'u bėrė mė atraktive, ke bėrė operacion buzėt, njėrėn vetull dhe gjinjtė i ke bėrė me silikon.

- Vetullėn nuk e kam prerė, por jam lėnduar nė shtėpi. Buzėt nuk i kam bėrė operacion, por gjinjtė i kam bėrė me plastikė pėr ēėshtje estetike. Dhe kėtė vetė e kam bėrė publike se pėr kėtė nuk do tė dinte askush. Pėr ēėshtje estetike nuk mė duket blasfemi as ndonjė lloj operacioni.

-A ju pengon fama?

- Ēdo njeri synim kryesor ka famėn. Mirėpo, kur tė arrish nė njė mėnyrė shpeshherė tė pengon.

-Thonė se Adelina nuk e hap gojėn pa 500 euro?

- Adelina pėr koncerte humanitare kėndon falas. Kur ėshtė fjala pėr biznes, e lypi "hakun" tim. Sa euro kjo mbetet sekret. Askush nuk e di pos punėdhėnėsit dhe meje. Por, besomėni, se pak kam fitim, sepse mua mė kushton pėrgatitja e kėngėve, garderoba etj. Pastaj unė mbaj familjen time prej katėr anėtarėsh.

A.M.

Veshja