Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Mariena, violina shqiptare ne Bilbao  
Mariena Sata prej disa ditesh eshte violine e pare ne Orkestren Simfonike te Bilbaos. E vetmja instrumentiste shqiptare ka konkurruar mes 60 kandidateve nga vende te ndryshme te botes per te qene pjese e trupes me prestigjioze spanjolle.
Kjo i jep mundesine per te qene aktive ne koncertet brenda dhe jashte Spanjes. Bilbao eshte finishi i nje rrugetimi disavjecar qe Mariena ka bere qyshse la Akademine e Arteve ne Tirane disa vjet me pare. U nis drejt Frances dhe Bordoja ishte stacioni i pare qe i premtoi aq sa te mos kthehej ne atdhe. Ajo ka qene profesore muzike per violine ne shkollat e muzikes te Blaye dhe Sainte Foy La Grande per gati tre vjet prej 1998. Ka marre pjese ne orkestra te ndryshme franceze si per shembull "Les Symphonistes d'aquitanes", por per korrektese kujtojme se para kesaj ka qene violiniste ne orkestren "Filarmonia de Roma" ne vitet '96-'97. Ka studiuar ne Konservatorin e Muzikes "Santa Cecila" ne Rome te Italise si dhe ne konservatorin Nacional te Bordose ne France. Ka marre dy medalje te arta per violine, muzike dhome dhe deshifrim, nje medalje nderi ne Konservatorin e Bordose per muzike dhome dhe cmimin e pare ne konkursin "Lucus feroniae" ne Kapena te Italise. Mariena Sata ka lindur me 28 shtator 1977, ne Tirane. Ajo eshte bije arti dhe eshte njohur me muziken qe ne moshen 2 vjecare. Filloi studimet per violine ne shkollen "Kongresi i Permetit" dhe me pas vazhdoi studimet ne shkollen e mesme artistike "Jordan Misja" ne Tirane.
Veshja