Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Festivali pėr fėmijė kurorėzon fituesit  
Shpallet fituese kėnga "Universi", e kompozuar nga Kaēinari, me tekst tė Papingjit

SHKODĖR-Festivali i 40-tė Mbarėkombėtar pėr fėmijė u mbyll me suksesin e Alfred Kaēinarit. Kėnga "Universi" e kompozuar dhe e orkestruar prej tij me tekst tė Jorgo Papingjit dhe e kėnduar nga Ester Hoxha (nga Tirana), u vlerėsua me ēmimin e parė nga juria e festivalit e cila u kryesua nga Robert Radoja. Me ēmim tė dytė u vlerėsuan dy kėngė-"Ritmi i prindėrve tanė" me muzikė tė Xhavit Ujkanit, tekst tė Jorgo Papingjit, kėnduar nga Kledi Xamo dhe "Mė bėj, njė zanė" me muzikė tė Shpėtim Saraēit, tekst tė Jorgo Papingjit e kėnduar nga Era Saraēi dhe Lira Qefalia. Me ēmim tė tretė u vlerėsuan: "Ne presim, por s'e dimė" me muzikė dhe orkestrim tė Roland Gulit, tekst tė Paulin Shtjefnit, kėnduar nga motrat Xheneta dhe Memela Alia, "Kapedani i gjyshes" kompozuar nga Namik Jahja, me tekst tė Xhahid Bushatit, kėnduar nga Nensi Domnori, "Kasper" me muzikė dhe orkestrim tė Naim Krasniqit, tekst tė Riza Deshikut, kėnduar nga Rinesa Deshniku nga Prishtina. Krahas kėtyre ēmimeve tradicionale, juria ka dhėnė dhe vlerėsimet e tyre pėr tekstin mė tė mirė, pėr interpretuesen mė tė mirė ….
Kėshtu Jorgo Papingji mori kupėn e festivalit pėr tekstin mė tė mirė me kėngėn fituese "Univers". Ndėrsa si kėngėtarja mė e mirė u cilėsua Erjona Bushi, kėnga e sė cilės "Fidanė ėndrrash do tė mbjell" nuk hyri nė natėn e tretė tė festivalit. Kjo kėngėtare e vogėl, e sapo kurorėzuar do tė pėrfitojė nga ēmimi 21 ditė pushime nė Ohėr.
A. Dushi


Veshja