Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Bojken Lako nė Londėr  
Mbėrriti nė Londėr fituesi i konkursit "Ritėm dhe Pop"
Bojken Lako bashkė me Roland Fushėn dhe Fabian Asllanin, nė kuadėr tė ēmimit qė fituan, do tė regjistrojnė nė studiot e BBC-sė kėngėt e tyre, do tė jenė tė ftuar VIP tė emisionit tė njohur 'Top of the Pops' dhe do tė japin njė koncert nė klubin e BBC-sė.

Emisioni 'Ritėm e pop', organizoi konkursin gjatė vitit 2001, dhe nė shtator tė kėtij viti, finalistėt e konkursit shfaqėn njė koncert nė Tiranė, ku juria shpalli edhe fituesin.

Kėtė tė dielė nga ora 14.15 deri nė ora 15.15 do tė mund tė dėgjoni interpretimet e Bojken Lakos nga studiot e BBC-sė nė emisionin special kushtuar fituesit tė konkursit 'Ritėm ePop'.

Zė i veēantė i muzikės moderne shqiptare

Bojken Lako konsiderohet ndėr krijuesit shqiptarė si prijėsi i muzikės alternative.

Duke filluar karrierėn e tij qė nė fillim tė viteve '90, atėhere me grupin "Fish Hook", muzika e tij ishte mė tepėr njė rrok i pastėr, qė tregonte edhe gjithė prirjen e muzikantėve tė rinj tė periudhės paskomuniste. Kjo periudhė shėnon edhe albumin e tij tė parė "Kings of Bears".

Mė vonė gjatė zhvillimit tė tij, nė mesin e viteve '90, Bojken Lako ndahet prej grupit, dhe "Fish Hook" pėrgjysmohet nė "Fish" dhe nė "Hook", dhe kjo ėshtė periudha kur ai realizon edhe albumin e dytė tė tij me "Hook", "Bullet in your tongue".

Nė periudhėn qė pėrfshijnė kėto dy albume, Bojken Lako karakterizohet edhe nga tė kėnduarit anglisht nė tė gjitha kėngėt. Mbase pėr kėtė, por edhe pėr jokomercialitetin nė tingullin e tij, ai asnjėherė nuk ka qėnė tejet i suksesshėm, deri kur realizoi kėngėn "Asgjė e Largėt", me tė cilėn mori pjesė nė festivalin e vitit 1999 nė Tiranė, kur dhe mund tė thuhet se kariera e tij mori shtysė.

Menjėherė pasoi edhe albumi i tretė, kėsaj here vetem me firmėn e Bojken Lakos, kur ai edhe u shfaq si solo-artist.

Tani ai ka marrė pjesė nė shumė koncerte breda dhe jashtė vendit, dhe konsiderohet si njė nga muzikantėt qė artikulon mbase tingullin mė tė veēantė nė muzikėn moderne shqiptare.

©BBC nė shqip

Veshja