Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Ndahet nga jeta Artistja e Merituar Luēie Miloti  
Shuhet “Bilbili i Ballkanit”

Ka vite qė ėshtė shkėputur nga skena. Por emri i saj ėshtė lidhur gjithėmonė ngushtė me tė. Nė orėt e para tė para dites sė djeshme, kėngėtarja e njohur popullore, Luēie Miloti ka ndėrruar jetė nė Tiranė. Pėr probleme shėndetėsore jeta e kėngėtares ėshtė mbyllur nė moshėn 76- vjeēare, vetėm pak ditė pasi ka festuar kėtė pėrvjetor.
Miqtė e artit dhe tė afėrm tė tjerė, sot do tė bėjnė homazhe nė Teatrin e Operas dhe Baletit nga ora 11.00 deri mė 12.00. Mė pas trupi i saj do tė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit.

Rruga e njė kėngėtareje
Brezat e sotėm, Luēie Milotin ndoshta e kanė dėgjuar vetėm si emėr, por ajo ka qenė njė artiste e fuqishme nė skenė. E njohur pėr zėrin e rrallė me tė cilin i dha jetė kėngės shkodrane, Miloti e ka pėrqafuar herėt skenėn. Ishte vetėm 12 vjeē kur kėndon pėr herė tė parė nė qytetin e saj tė lindjes nė Shkodėr. Do tė spikaste qė nė fillim si njė zė i veēantė. Luēie Miloti ka lindur nė 11 maj 1930 nė njė familje me tradita muzikore. Rruga e saj artistike do tė niste nė Radio Shkodra dhe mė pas do tė angazhohej nė shtėpinė e Kulturės tė qytetit tė Shkodrės, nėn dirigjimin e Preng Jakovės. Transferimi i familjes nė vitin 1946 do ta afronte nė jetėn artistike kryeqytetase. Fillimisht emėrohet si soliste nė Radio Tirana nėn drejtimin e Paulin Palit dhe njė vit mė vonė emėrohet si soliste nė filarmoninė shqiptare me krijimin e institucioneve tė tjera kulturore artistike profesioniste tė kryeqytetit, Luēija u aktivizua nė Estradėn e Tiranės dhe nė 1957, emėrohet soliste nė Ansamblin Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore. Gjatė kėsaj periudhe do tė jenė tė shumta kėngėt qė do tė kompozohen pėr zėrin e saj. Do tė vazhdojė si soliste nė Ansamblin Popullor deri nė moshėn 45 vjeēare, kur del edhe nė pension. Kjo ishte njė periudhė e vėshtirė pėr kėngėtaren qė e ndjente se mund tė jepte edhe mė tepėr. Por kjo kohė do tė shėnonte edhe pėrfundimin e karrierės sė saj artistike.

Vlerėsimet
Nė kujtimet e artistėve bashkėkohės me tė, Luēie Miloti vjen si njė kėngėtare e veēantė. Skenėn e pushtonte vetėm me zėrin e saj, sepse asnjėherė nuk i pėrdorte gjestet shoqėruese. Nė repertorin artistik numėrohen 500 kėngė tė cilat kėngėtarja i ka pėrcjellė edhe nė botėn e huaj. “Ēila sytė, due me te pa”, “Pėr mue paska kane kysmet”, “Bishtalecat palė palė”, “Shpend ma i parė i bukurisė”, “Zanusha”, “Me zaman asaj furije?, “Ēu ēue Rushja”, etj do tė ishin disa nga kėngėt qė dėgjoheshin nėpėrmjet Radio Tiranės. Nė formimin profesional tė mėtejshėm do tė kėndonte kėngė si “Kaēurrelat e tu”, “Synin tėnd larushe mij ēike”, “Me t’shi hajtshamos” etj. Luēie Miloti nė karrierėn e saj ka marrė pjesė nė festivale kombėtare dhe ndėrkombėtare, si nė skenat e shume kryeqyteteve tė Ballkanit dhe madje tė botės. Nė Varshavė ėshtė vlerėsuar me titullin “Bilbili i Ballkanit”, ndėrsa nė Bullgari muzikologėt e kanė cilėsuar si “Bilbili me zė kristalor”. Pėr kontributin e saj muzikor, mė 1961 ka marrė titullin “Artiste e Merituar” dhe urdhrin “Mjeshtėr i madh” nga ish-Presidenti Rexhep Mejdani.

Veshja