Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Krijohet rrjeti i Iso-Polifonisė dhe del nė shtyp "Iso-Polifonia"  
Nė zbatim tė Udhėzimit Nr. 1, dt. 09.12.2005 te Ministrit te Kultures “Pėr ruajtjen dhe promovimin e Iso-Polifonisė popullore Shqiptare-kryevepėr e trashėgimisė gojore tė njerėzimit”, pika 5, nė qytetin e Pėrmetit u zhvillua aktiviteti pėr krijimin e kėtij rrjeti.
Nė aktivitetin nė fjalė morėn pjesė autoritetet vendore dhe pėrfaqėsues tė shoqatave kulturore dhe artistike dhe tė grupeve popullore tė iso-polifonisė nga zona dhe krahina tė ndryshme tė Shqipėrisė sė Jugut. Ndėr tė tjera morėn pjesė Kryetari i Qarkut tė Gjirokastrės, Kryetari i Bashkisė, Pėrmet, N/Prefekti i Pėrmetit dhe mjaft artistė popullorė tė iso-polifonisė. Nė takim u theksua ndėrtė tjera puna mjaft e madhe qė shteti shqiptar dhe MTKRS kanė bėrė pėr Iso-Polifoninė nė pėrmbushje tė detyrimeve qė lindin pas antarėsimit tė Iso-Polifonisė si kryevepėr e trashėgimisė botėrore etj. Nė pėfundim tė takimit tė organizuar nga Seksioni Shqiptar i CIOFF-it, u nėnshkrua deklarata qė krijon kėtė rrjet shoqatash dhe grupesh nė mbėshtetje tė kultivimit dhe mbrojtjes sė Iso-Polifonisė si dhe u promovua numuri i parė gazetės “Iso-Polifonia”. Takimit ju kushtua njė vėmendje e madhe nga mediat televizive si BBC, Dojce Vele, Top Chanel, Vizion +, TVA, A1 dhe televizionet lokale tė Gjirokastrės dhe Pėrmetit.

Veshja