Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Intervistė me ēiftin e artistėve Raif Hyseni dhe Merita Halili  
Nė intervistėn pėr “Tema” yjet e folk-muzikės shqiptare, Merita Halili dhe Raif Hyseni

Me ne kėndon dhe vajza jonė Enxhi Hyseni
Raif Hyseni: Pėr 10 vite nuk ka qenė asgjė e lehtė, dhe siē e dini edhe juve suksesi nuk ėshtė i rastėsishėm qė do tė thotė vetėm me punė dhe sakrifica kemi arritur deri kėtu. Unė sė bashku me Meritėn dhe orkestrėn time, jo vetėm nė Amerikė, Europė, por edhe deri nė Japoninė e largėt kemi prezantuar muzikėn tonė tė bukur e tė larmishme. Me kėtė rast kėtu dua tė falenderoj tė gjithė kolegėt e mi nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia qė dhanė kontributin e tyre nė kėtė drejtim. Suksesi ynė ėshtė sukses i tė gjithė shqiptarėve dhe anasjelltas

Ngaqė aktivitetin tuaj e bėni gjithmonė bashkė, nuk do t’ju ndaja dot as pėr intervistėn. Sė pari, po fillojmė me Meritėn. Ju Zj. Halili si nė Shqipėri dhe kudo nė botė vlerėsoheni nga publiku si njė nga perlat e muzikės Shqiptare. Po mendimi juaj personal cili ėshtė?

Merita Halili: Ėshtė e vėrtetė, sepse gjatė kohės nė SHBA nuk jam shkėputur nga aktiviteti im si artiste dhe se e ruaj emrin me punė duke mos e lėnė nė asnjė momet kėngėn.

Vlerat tuaja artistike si kėngėtare sigurisht qė kanė ardhur gjithnjė e nė rritje. Talenti juaj ėshtė njė rastėsi nė familjen tuaj apo e keni tė trashėguar?

Merita Halili: Jo, nga familja ime nuk e kam tė trashėguar zėrin tim, por Zoti mė ka dhuruar zėrin dhe talentin, qė pėr mua ėshtė njė privilegj dhe fat i madh.

- Kur keni debutuar pėr herė tė parė nė skenat shqiptare dhe si u ndjetė kur morėt duartrokitjet e publikut?

Merita Halili: Kam filluar qė nė kopėsht tė kėndoj, pastaj kam vazhduar nė Pallatin e Pionerėve, nėpėr festrivale tė pionierėve, mė pas vazhdova studimet ne Liceun Artistik "Jordan Misja" nė Tiranė degėn e kantos. Gjatė kohės qė isha nė shkollė u aktivizova me Ansamblin "Tirana" ku kėndova pėr herė tė parė nė festivalin kombėtar "Festivali i Gjirokastrės" nė vitin 1983 ku u vlerėsova me ēmim dhe ndjeva se duartrokitjet e publikut mė dhanė njė fuqi mbinatyrore qė unė tė punoja akoma mė shumė.

- Gjatė qėndrimit tuaj tė shkurtėr nė Shqipėri tani sė fundi, ju dhatė ndonjė koncert artistik atje apo realizuat vetėm CD tuaj tė re?

Merita Halili: Po gjatė verės isha nė Shqipėri dhe kam inēizuar CD e re me njė video-klip e cila tani ėshtė nė shitje jo vetėm nė Shqipėri por edhe nė Kosovė, Maqedoni dhe Mal tė Zi, por nuk dhashė ndonjė koncert atje.

- Gjatė njė Koncerti Artistik qė u dha nė “Battery Park” pėr komunitetet e ndryshme qė jetojnė nė Neė York, grupi artistik shqiptar qė drejtohet nga bashkėshorti juaj Z. Raif Hyseni ishte njė nga grupet muzikore mė tė preferuara tė kėtij koncerti. A mendoni se ky ėshtė njė vlerėsim qė i bėhet grupit tuaj dhe Shqipėrisė njėkohėsisht nga institucionet mė tė larta Artistike Amerikane?

Merita Halili: Po ėshtė shumė e vėrtetė, edhe vetė institucionet e larta Amerikane dinė se cilin grup artistik tė vlerėsojnė, dhe pėr kėtė jemi shumė krenarė si nga vlerėsimi qė na bėjnė Institucionet e ndryshme tė Larta Amerikane po ashtu edhe qė nė tė njėjtėn kohė me njė profesionizėm tė lartė ne pėrfaqėsojmė muzikėn shqiptare ku jetojnė shqiptarėt kudo nė botė.

- Zj. Halili, nė tė gjitha tubimet apo aktivitetet e ndryshme ku ju jeni e ftuar, kostumet tuaja kuq e zi apo edhe me shqiponjėn dy krenare ėshtė shumė domethėnėse dhe tradicionale. Ky ėshtė edhe mendimi juaj besoj apo jo?

Merita Halili: Pėr veē kostumeve tradicionale shqiptare ėshtė kėnaqėsi ta mbashė shqiponjėn Dy Krenare nė fustanin tim qė ėshtė e dizejnuar enkas pėr mua nga dizejnatorja e taletuar Enida Llagami.

- Z. Raif, ju jeni lider artistik i kėtij grupi. A mund tė na flisni diēka mbi fillimet e karrierės tuaj artistike?

Raif Hyseni: Kam lindur nė Mitrovicėn e Kosovės, kam mbaruar shkollėn e muzikės nė Mitrovicė pėr fiz-harmonikė, pastaj vazhdova Akademinė e Arteve tė Muzikės nė Prishtinė, Universiteti i Kosovės, mbarova edhe Kolegjin pėr muzikė kėtu nė Amerikė nė Caldvvell College – pėr muzikė. Kam marrė pjesė nė festivale tė ndryshme nė Kosovė dhe jashtė saj, kam filluar nga Ansambli "Minatori" Mitrovicė, "Hasan Prishtina" Vushtri, me grupin "Besnikėt" Prishtinė, si dhe pėr njė kohė tė gjatė pata nderin tė punoj me Orkestrėn e Radio-Televizionit tė Prishtinės nėn drejtimin e Isak Muēollit.

- Ju sė bashku me Meritėn kėtė vit festoni 10 vjetorin e bashkėpunimit me kėtė grup artistik. Me ē’farė mesazhi do tė dilni pėrpara publikut shqiptar edhe atij amerikan nė kėtė pėrvjetor?

Raif Hyseni: Kemi krijuar njė experiencė shumė tė madhe dhe tė mirė, tek Amerikanėt kemi qenė, jemi dhe do tė jemi urė e madhe bashkėpunimi qė amerikanėt tė kenė rast qė tė njihen nga afėr me muzikėn tonė origjinale, ndėrsa pėr shqipėtarėt kemi qenė jemi dhe do tė jemi gjithmonė pranė tyre nė ē’do lloj aktiviteti.

- Gjithashtu nėpėr skenat shqiptare kėtu nė Amerikė kemi parė tė ngjitet dhe tė debutojė “Hymnin Shqiptar” dhe “Hymnin Amerikan” edhe vajzėn tuaj Enxhi Hyseni. Sa vjeēare ėshtė ajo dhe kur e vutė re se edhe ajo do tė ishte njė kėngėtare e talentuar?

Raif Hyseni: Enxhi pėr herė tė parė ka kėnduar kur ka qenė tre vjeē e gjysėm. Nė njėrėn dorė mbante shishen me qumėsht, ndėrsa nė tjetrėn mikrofonin. Ajo ka marrė pjesė nė njė aktivitet kombėtar kėtu nė komunitetin tonė nė Nevv York, pastaj mė vonė ajo i mėsoj tė dy Hymnet atė Amerikan dhe Shqiptar. Enxhi nė qershor tė kėtij viti mori pjesė si Shqiptaro - Amerikane nė festivalin e parė pėr fėmijė "Diaspora Fest" qė u mbajtė nė Tiranė ku u prezentua me kėngėn "Jam shqiptare kosovare" me tekst dhe muzikė timen, dhe mori Ēmimin e Ministrisė sė Jashtme.

- Gjatė qėndrimit tuaj nė SHBA a mund tė na flisni diēka mbi aktivitetet e tjera kryesore ku keni marrė pjesė me grupin tuaj artistik drejtuar nga Z. Hyseni dhe a keni marrė ndonjė ēmim?

Raif Hyseni: Pėr 10 vite nuk ka qenė asgjė e lehtė, dhe siē e dini edhe juve suksesi nuk ėshtė i rastėsishėm qė do tė thotė vetėm me punė dhe sakrifica kemi arritur deri kėtu. Unė sė bashku me Meritėn dhe orkestrėn time, jo vetėm nė Amerikė, Europė por edhe deri nė Japoninė e largėt kemi prezantuar muzikėn tonė tė bukur e tė larmishme. Me kėtė rast kėtu dua tė falenderoj tė gjithė kolegėt e mi nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia qė dhanė kontributin e tyre nė kėtė drejtim. Suksesi ynė ėshtė sukses i tė gjithė shqiptarėve dhe anasjelltas.

- Cilat janė projektet e grupit tuaj pėr tė ardhmen?

Raif Hyseni: Unė kam filluar pregatitjen e materialit tė CD-sė time, dhe do tė vazhdojmė aktivitet tona si gjithmonė.

Intervistoi: Mimoza Dajēi, New York


Merita mban veshur fustanin etnografik 90 vjeēar

Merita Halili, ėshtė cilėsuar pėr vite me radhė si “ambasadorja” e kėngės shqiptare nė SHBA. Pasi kanė lėnė vendin e saj pėr njė jetė mė tė mirė nė Shtetet e Bashkuara, ajo dhe bashkėshorti i saj Raif Hyseni, tashmė janė shtetas amerikanė, tė cilėt kanė lindur edhe tre vajza. Si tė gjithė emigrantėt ata janė munduar tė pėrshtaten pėr tė pasur njė jetė tė mirė nė SHBA dhe e nisėn aktivitetin e tyre duke luajtur muzikė pėr emigrantėt shqiptarė nga tė gjitha shtetet, hera-herės ata u janė bashkuar ansambleve me vlera kombėtare ku ruhen spektaklet e instrumentave tradicional, pėrfshi edhe ēiftelinė me dy tela dhe defa. Debutimi i parė i sukseshėm, nė tė cilin Merita Halili ra nė sy pėr nivelin e lartė tė interpretimit tė kėngės popullore, ka qenė nė vitin 1983 nė moshėn 17 vjeēare, duke kėnduar kėngė popullore shqiptare, tė cilat ajo i quan “poezi e pastėr”. Mė pas, ajo u perfeksionua profesionalisht duke arritur qė ta kėndojė muzikėn tradicionale nė njė mėnyrė tjetėr. Merita Halili ka pastruar nga folku kombėtar meloditė e vjetra, ose ato tė huazuara, dhe nga kjo veti ajo u bė shumė e dashur pėr njė audiencė tė gjerė. Zėri i saj u shpall i fuqishėm profesionalisht dhe kėshtu Merita Halili i dha jetė tė re melodive, duke i ēuar ato nė njė tjetėr nivel. Ajo u bė soliste e Ansamblit tė Kėngės Popullore, dhe ishte nga tė parat artiste shqiptare qė nisi tė inēizonte albumin e saj. Pėr tė nderuar traditat shqiptare, Halili kėndon duke mbajtur veshur njė fustan 90 vjeēar i cili ėshtė punuar me dorė vetėm nė argjend dhe ar.

Dh.h.

Veshja