Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Doruntina Disha, fiton "Ethet…" e Norvegjisė  
17-vjeēarja nga Prishtina sfidon 500 konkurrentė
Ka qenė ndėr tė vetmet pjesėmarrėse shqiptare qė kon-kurronte mes tė rinjve norvegjezė. Megjithatė fati e ka ndjekur deri nė fund. I ka sfiduar tė gjithė, duke u shpallur si kėngėtarja mė e mirė.
Anila Mema


Doruntina Disha, 17-vjeēarja nga Kosova, pak kohė mė parė ėshtė renditur nė krye tė listės sė tė konkursit "Power Star", dublim i "Etheve tė sė premtes mbrėma", zhvilluar nė Oslo. Eshtė ky njė konkurs muzike i zhvilluar nga "Power Hit", njė prej radiove mė tė njohura nė Norvegji. Disha ka lindur nė Prishtinė dhe jeton nė Oslo qė prej vitit 1992 bashkė me familjen e saj. Aktualisht ndjek klasėn e parė nė gjimnazin e pėrgjithshėm. Miqtė e saj tregojnė se ėshtė nxėnėse e shkėlqyer. Nė njė nga gazetat mė tė lexuara nė Norvegji e mė gjerė, "Dagbladet", kėngėtarja shqiptare, pas fitores sė ēmimit tė parė nė spektaklin "Ethet…", ėshtė cilėsuar si njė yll i ri i muzikės pop-rock.

E vogla qė "ēmendte" Norvegjinė
Qė nė moshėn dyvjeēare, dėshira e saj ka qenė tė kėndonte dhe tė kėrcente pafundėsisht, kur vinte rrotull nėpėr shtėpi. Mė pas ėshtė angazhuar me koret e tė vegjėlve, kur mblidheshin pėr raste festash. Pas mbėrritjes nė Norvegji, Doruntina ėshtė dalluar si zėri mė i mirė mes bashkėmoshatarėve tė saj. Megjithatė, ajo tregon se ka shumė miq qė ia duan tė mirėn. Njė prej tyre ka qenė dhe shoqja e saj, e cila e ka regjistruar pėr tė qenė pjesėmarrėse nė audicionin e parė tė "Power Star", qė mbahej nė qendrėn Linderud nė Oslo. "Unė nuk dija asgjė. Njė shoqja ime mė kishte regjistruar pa mė thėnė fare. U paraqita me kėngėn e Celine Dion, "My Heart will go on", dhe u kualifikova", tregon Doruntina Disha. Nė audicionin e dytė ėshtė prezantuar me kėngėn "I love rock`n`roll" tė Brytney Spears, duke e mposhtur skenėn me paraqitjen e saj, debutim ky qė u duartrokit. "Ishte diēka e papritur dhe e pabesueshme pėr mua", tregon ajo.

Nata finale
Prezantimi i saj nė natėn finale tė spektaklit, nė qytetin Drammen, 40 km larg Oslos, ishte i befasishėm. "Aty Doruntina ishte pa konkurrencė. Shkėlqeu mes 10 konkurruesve finalistė dhe pėrvetėsoi mbi 5000 shikues. Edhe pse ishte vetėm njė vogėlushe e panjohur pėr ata, ajo i entuziazmoi shikuesit me interpretimin e njė kėnge tė Shakirės. Lėvizjet e saj tė pėrsosura skenike e "hutuan" jurinė e "Power Star", e cila mė pas nuk e pati aspak tė vėshtirė ta shpallė fituese. Vendimi i jurisė u prit mjaft mirė nga publiku norvegjez artdashės", shkruhet nė "Dagbladet". "Ky ėshtė njė konkurs qė organizohet ēdo vit nė Norvegji. Natyrisht qė nė njė konkurs me traditė duhet tė kesh njė kombinim cilėsish qė tė futesh nė mesin e mė tė mirėve, pėr mė tepėr tė fitosh. Unė jam pėrpjekur shumė pėr tė marrė pjesė nė kėtė konkurs dhe mė nė fund u shpėrbleva", shprehet Doruntina pėr gazetėn norvegjeze "Dagbladet". Pėrveē zėrit karakteristik dhe melodioz ajo ėshtė shumė e lirė nė skenė. Pėrveē kėngės, di tė kėrcejė shumė mirė dhe lėvizjet e saj janė pritur mjaft mirė nga publiku dhe juria e kėsaj gare tė madhe pėr tė rinj.

Kėnga e parė
Pas suksesit tė saj si fituese e ēmimit tė parė nė konkursin "Power Star", Doruntina Disha nuk u ka shpėtuar dot tendencave tė fundit. Ka ditur tė kapė momentin. Ashtu sikurse edhe shumė kėngėtarė tė tjerė tė moshės sė saj, ka rendur tė realizojė singėlin e parė. Titullohet "Dream World". Eshtė kėngė ritmike, shumė e gjallė dhe me njė videoklip tė goditur, i cili ėshtė pritur shumė mirė nga publiku. Aktualisht kėnga e saj e parė renditet ndėr mė tė suksesshmet duke u bėrė hit pėr tė rinjtė nė Norvegji. Pas saj Doruntina ka nxjerr dhe CD e parė, e cila ėshtė cilėsuar si njė nga albumet mė tė preferuara tė verės sė sivjetshme. "Pas fitores kam marrė disa oferta pėr kontratėn e parė. Por mė shumė mė pėlqeu kompania "Dream Factory" me tė cilėn tashmė kam lidhur njė kontratė trevjeēare. Njė muaj pasi lidha kontratėn me tė kam nxjerr singėllin e parė, i cili ėshtė nė shitje", tregon Disha pėr mediat norvegjeze. Megjithatė kėngėtarja qė premton njė sukses nė tė ardhmen vazhdon tė hedhė hapa tė sigurt nė karrierėn e saj tė re muzikore. Sapo kanė nisur planet pėr koncertet e saj tė ardhshme. "Unė dhe kompania ime kemi marrė ofertėn pėr tė marrė pjesė nė njė festival me kėngėtarė tė rinj nė Nicė tė Francės, nė prillin e vitit tė ardhshėm", tregon ajo.

Kortezi e Panorama

Veshja