Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Violinistja Anila Kraja nxjerr albumin e saj tė parė  
Artistja shqiptare qė prej 10 vjetėsh jeton nė Itali, ka regjistruar albumin e saj tė parė nė duet me pianisten koreane Huh Yong Jeong

Tinguj zemre, nga violina e Krajės
“Muzika qė po dėgjojmė, flet pėr muzikėn e shpirtit. Prej jehonės qė lind nga ky takim pasqyrohet universi i zemrės njerėzore”. Kritika e Daisaku Ikedės e ka vlerėsuar me bujari, ashtu si shtypi vendas, ai italian, e ka pritur albumin e violinistes shqiptare Anila Kraja, e cila prej dhjetė vitesh jeton nė Romė. E ka quajtur “Heart Strings” (Tinguj zemre) dhe pėr kėtė regjistrim Kraja ka bashkėpunuar pėr disa duete me pianisten koreane Huh Yong Jeong. Violinistja ia dedikon Heart Strings “tė gjithė njerėzve qė e duan jetėn dhe qė, nė sajė tė muzikės, duhen edhe mė shumė”.
E gjithė rruga e saj ka qenė nė ngjitje. Studion violinė qė nė moshėn 6 vjeē me mjeshtrin Robert Papavrami dhe pedagogen Rajmonda Koēo. Diplomohet nė Akademinė e Arteve nė Tiranė me rezultate tė shkėlqyera. Instrumentiste nė teatrin e Operas dhe Baletit dhe pedagoge nė Akademninė e Arteve tė Tiranės. Nė Itali perfeksionohet nė Akademinė Umbria me mjeshtrin E. Perpich dhe nė kursin e muzikės sė dhomės pranė Akademisė Chigiana me mjeshtrin Ricardo Brengola. Koncertet nė Kampidolio, nė Pallatin Barberini pėr nder tė presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, koncerti nė Monte Vibio pranė Todit pėr inaugurimin e veēantė tė teatrit mė tė vogėl tė botės, e deri nė Festivalin Kombėtar tė Muzikės Bashkėkohore nė Romė etj.
Ndėrsa Huh Yong Jeong ėshtė artiste e re e talentuar e lindur nė Chon (Korea e Jugut). Fillon tė studiojė piano nė moshė 6-vjeēare, duke vazhduar tė studiojė nė Romė nė Konservatorin Santa Cecilia nė udhėheqjen e mjeshtrit F.De Cesare. Pasi diplomohet nė Seul nė vitin 1993, vazhdon studimet dhe laureohet nė Konservatorin e Santa Cecilias. Ka ndjekur shumė kurse e Master-Class me mjeshtėra tė shquar. Ka njė aktivitet tė dendur koncertor me orkestra tė ndryshme nė vendin e saj dhe nė Itali. Eshtė fituese e konkursit BLA Grand Priz 2003 etj.
“Nuk ėshtė e rastit qė sė fundi ka regjistruar CD-nė e saj me titullin Heart Strings (Tinguj zemre), qė duke dashur tė pėrkthejė muzikėn nė fjalė ėshtė njė sintezė heterogjene e stileve, melodive, qė nga 600-a e J.S. Bahut (shfaqet edhe Gunņ me Ave Marinė e tij) deri nė 900-ėn e Williams (muzika e filmit Shindier’s List), qė nga meloditė e Glukut tek virtuoziteti i tejskajshėm i Fluturimit tė brumbullit tė Rimsky-Korsakovit, duke e kaluar harkun e saj pėrtej kufijve muzikorė tė zakonshėm, me detaje dinamike qė ngjajnė me ultratingujt e shpirtit”. Ėshtė ky vlerėsimi qė kritika vendase ka dhėnė pėr violinisten shqiptare me rastin e daljes sė “Heart Strings” E lindur nė Tiranė, ajo rrjedh nga njė familje artistėsh, i vėllai Nestor Kraja, kompozitor dhe daja i saj koreograf, Agron Aliaj, nė moshėn 10-vjeēare del nė skenėn e koncerteve. “Ja, nėse instrumentat muzikore do tė kishin shpirtin e tyre, Anyla do tė qe shpirti i violinės, shpirti i saj melankonik, esenca e saj e pakapshme, gotitjet e saj perkusive dhe njėkohėsisht shushuritėse, e padukshme dhe njėkohėsisht prezente. Njė formė abstrakte energjie qė i jep jetė ndjenjave mė tė fshehta e qė pėrshkon rrugėn mė direkte nga veshi deri nė zemėr. Njė hark i ngjeshur mirė nėpėr tela, plot vibracione dhe emocion, e njėkohėsisht i fortė gati tė bėhet, nė mėnyrė patradoksale, materie.”
Anyla Kraja ka fituar nė Itali nė prill tė vitit 2004 “Premio Ciociaria”, ēmim qė i ėshtė akorduar njėkohėsisht Ministrit tė Brendshėm, Shkėlqesisė sė tij, Pisanu, prezantuesit tė RAI-t Fabricio Fricit, kryekirurgut prof. Mikele Galiuēi, gazetarit Luka Xhurato. Ky ēmim i cili qė prej 30 vitesh i jepet mė tė mėdhenjve, qė nga Menem-i, president i Republikės sė Argjentinės, e deri Gorbaēovit, qė nga don Gelmini tek austronauti Guidoni, nga presidenti Sandro Pertini tek Alberto Sordi, Pipo Baudo, Nino Manfredi, Mara Verner, Mauricio Kostanco e plot personaliteteve deri tek papa Gjon Pali II.
E pakėnaqur, “rrezikon” tė bėhet ambasadore e FAO-s (Food and Agriculture Organization of the United Nations) titull tė cilin e mbajnė sot Carla Fracci, Gina Lolobrigida, Rita Levi Montalcini Dionne Warėick, pas performancės entuziaste qė ajo bėri nė zyrat qėndrore tė Romės, pėrpara kryetarėve tė shteteve, ambasadorėve, pėrfaqėsuesve tė trupit diplomatik, pėrveē 1200 personave tė tjerė tė mbledhur pėr Ditėn Botėrore tė ushqimit, nė njė heshtje religjoze gjatė lojės sė saj. Pas Marta Argerich, pianistja mė e madhe sot, llogaritet si njė nga muzikantet qė kanė arritur tė dalin nga anonimati drejt njė publiku tė gjerė duke reflektuar shpesh talent edhe pėrmbi burrat.

Veshja