Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Gaqo Ēako, njė album pėr 70-vjetorin  
Nė moshėn 70-vjeēare, tenori Gaqo Ēako ka nxjerrė albumin e tij tė parė. Mbrėmė, nė hollin e Teatrit tė Operės dhe Baletit, nė prezencėn e miqve, kolegėve dhe adhuruesve tė kėngės sė tij, Ēako ka promovuar kėtė album tė titulluar “Gaqo Ēako”. Nė kėtė album janė pėrfshirė 26 kėngė dhe arje tė shkėputura nga repertori i artistit. Ato janė interpretuar nė vitet 1980-1988, nė kulmin e karrierės sė kėngėtarit.
Albumi ėshtė i pėrbėrė nga dy kompaktdisqe, me arie e muzikė qytetare. Kompaktdisku i parė ėshtė njė pėrmbledhje ariesh tė shkėputura nga vepra tė mėdha tė muzikės botėrore, si “La Boheme”, “Aida”, “Cavalleria Rusticana” e shumė tė tjera, tė cilat i kam interpretuar gjatė viteve nė skenėn operistike. Ndėrsa kompaktdisku tjetėr, ėshtė njė pėrmbledhje kėngėsh shqiptare, tė pėrpunuara pėr tu kėnduar nga kėngėtarė lirikė, nga mjeshtrit e muzikės shqiptare, si Gjon Simoni, Ēesk Zadeja, Tonin Arapi, e shumė tė tjerė. Disa prej kėngėve tė pėrfshira nė kėtė CD, janė “Pėr mu paska ken kismet”, “Asaman asaj furie”, etj. Por ky nuk do tė jetė albumi i fundit i kėngėtarit, i cili ka njė repertor shumė tė gjerė. Sė shpejti ai do tė nxjerrė njė tjetėr pėrmbledhje ariesh e kėngėsh, si dhe njė tė tretė, ku do tė pėrfshijė duete tė realizuar me bashkėshorten e tij, Luiza Ēako.

Veshja