Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Festivali XIV Artistik i Kėngės e Valles Shqiptare nė Amerikė  
3000 shikues shqiptar, ēmimi me i lartė per popullarizimin e vlerave tona jasht atdheut.
Lehman Ceneter Bronx NY : Mė l4 tetor 2004 u zhvillua nė Bronks - New York, Festivali i XIV-tė Artistik i Kėngės e Valles Shqiptare nė Amerikė, organizuar nga Qendra " "Nėnė Tereza" e Kishės Katolike "Zoja e Shkodrės" nė Hartsdale - (NY). Nė kėtė festival si ēdo vit marrin pjesė , artistėt, muzikantėt e kėngėtarėt e vallėtarėt shqiptarė, tė cilėt pėr arsye, kohė, e rrethana tė ndryshme, dihet se lanė vendlindjen dhe shtruan aktivitetin e tyre nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Festivalin e XIV-tė Shqiptar, qė u mbajt tė djelėn nė mbrėmje nė" Lehman Center for the Performing Arts" nė adresėn 250 Bedford Park Boulevrad, Bronx, New York, e ndoqėn rreth 3000 vetė. Ky ndoshta do tė jetė deri tani edhe suksesi mė i madh kulturės dhe muzikės shqiptare nė diasporė, meritė e regjisorit tė kėtij festivali zotėri. Gjon Dedvukaj, dhe drejtorit tė kėtij festivalit, zotėri Mark K. Shkreli. Gjatė gjithė kohės tė pėrgatitjes sė kėtij festivali, ra nė sy serioziteti dhe rėndėsia qė i kushtuan drejtuesit e kėtij festivali, pėr tė arrirė kėtė sukses tė plotė, ashtu si nė vitet e kaluara.

Nė skenė dolėn grupe vallėtarėsh, kėngėtarėsh e instrumentistėsh nga tė gjitha trevat, duke interpretuar sipas programit mė se 34 pika tė ndryeshme. Festivali, ishte i pasur me kėngė e valle, humor e pjes instrumentale, skeēe e parodi, valle e melodi tė zgjedhura shqiptare, tė tė gjitha krahinave. Festivali u hap me njė program skenik me motive nga Shqiperia e Veriut, pergatitur nga z. Fran Shala, dhe me kėngėn "Kėngė maja krahu" nga Hysen Ulaj dhe djali i tij Leart Ulaj, si dhe njė kėngė me lahutė nga rapsodi Gjon Dedvukaj.

Festivali i XIV-tė Artistik i Kėngės Shqiptare, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ėshtė njė festival madhėshtor kulturor mbarėkombėtar, nė rang komunitar. Festivali Artistik i Kėngės e Valles Shqiptare nė Amerikė, ėshtė manifestimi mė i madh kulturorė i botės shqiptare, i organizuar pėr ēdo vit, nga Qendra " "Nėnė Tereza" e Kishės Katolike "Zoja e Shkodrės". Qysh nga edicioni i tij i parė nė vitin 1990 e deri tani janė organizuar 14 edicione. Duke ushtruar njė ndikim tė madh si brenda dhe jashtė Amerikės, tek shqiptarėt. Krahas pėrhapjes sė emrit tė kėtij festivali nė botėn shqiptare, nė kėtė festival janė tėrhequr ēdo vit mė shumė trupa tė njohura vallėtarėsh, muzikanėsh, kėngėtarėsh e recituesish, edhe nga mė tė njohurit nė bashkėsinė shqiptare nė Amerikė, por edhe nė vendlindjen e tyre.

Njėri prej organizatorėve kryesor tė kėtij Festivali, i njohur pėr mėnyrėn e organizmit tė kėtyre festivalve, zotėri Mark K Shkreli, tha se : Organizimi i shkėlqyer edhe kėsaj herė nė New York, pjesmarrja e tė gjithė kėngėtarve dhe vallėtarve tė komunitetit, bėri qė ne tė realizojmė njė koncert qė ka tėrhequr rreth tre mijė shikues. Shkreli, i tha gazetės kombėtare Bota sot se:" Njė pėrshėndetje tė shkurtėr bėri Dom Pjeter Popaj, famullitar i Kishės "Zoja e Shkodres", nė Hartsdale - Nju Jork. Dom Pjeter Popaj, pėrshėndeti tė pranishmit, dhe falenderoi grupin organizativ, artistėt qė vit pas viti marrin pjesė nė festival pa kurrefarė shpėrblimi, falenderoi me sė shumti rreth 3000 shikuesit, qė e kishin mbushur sallėn e koncerteve plot e pėrplotė. Njėkohėsishtė, me kėtė rastė, tha Shkreli, Dom Pjetėr Popaj, pėrkujtoi edhe tragjedinė qė i ndodhi e kėngėtares vlonjate Anita Bitri, sė ėmės dhe sė bijės sė saj, Siborės. I pėrnderėshmi Dom Pjeter Popaj, famullitar i Kishės "Zoja e Shkodres", nė Hartsdale - Nju Jork, me kėtė rast u'a urojė tė gjithė besimtarve musliman Bajramin e Madh.

Kėnga pėr Nėnė Terezen e kėnduar nga kėngėtari mirėnjohur dibranė Haxhi Maqellara, ishte kėnga qė korri mė shumė duartrokitje. Shikusit e shumtė gjithashtu pėlqyen edhe kėngėn me titull: "Me kėto kėngė mė lindi nana", e voglushit Albert Stanaj, Vallen e Tiranės e ato tė interpretura prej grupit ēam tė Bostonit, si dhe melodrama "Kthehu o bir" me regji tė Nik Gjuravcaj. Njė veēanti e kėtij festiavli ėshtė se pėrveē kėngėve, valleve, melodive popullore e recitimeve, nė kėtė festval organaizohen edhe takimet midis, kėngėtarve, valltarve, muzikantėve dhe artistėve me bashkėatdhetarėt nė mjediset e sallės sė koncerteve nė Lehman Center. Kėto takime nė kėtė festival i kanė tėrhequr vazhdimishtė shumė sė shumti bashkėatdhetarėt tanė nė New York. Nė kėto takime shfaqen, para spektatorve trupat artistike profesioniste dhe amatore, tė ardhur nga krahinat e ndryshme tė mbarė vendit, tė cilat mė pasė bėhen tė njohura dhe miq tė artėdashėsve shqiptarė, nė Amerikė. Gjatė kėtij festivali, nė fund u organizua pėr tė gjithė tė pranishmit njė darkė e zgjedhur, me tė gjitha llojet e ushqimit tradicional nga kuzhina dhe specialiteti i vendlindjes.

Darka pas festivalit edhe kėsaj rradhe qe e begatshme me shumė ushqime tradicionale tė gatuara nga amviset e komunitetit shqiptar. Muzikė, vallėzim dhe kėngė e kanė shoqėruar festėn e madhe tė muzikės popullore shqiptare deri nė orėn njė tė pasmesnatės. Ky ishte njė ndėr aktivitet mė tė rėndėsishėme tė muzikės shqiptare nė diasporė i ndjekur nga rreth 3'000 spektatorė. I pranishėm nė Festivalin e XIV-tė Artistik i Kėngės e Valles Shqiptare nė Amerikė, organizuar nga Qendra " "Nėnė Tereza" e Kishės Katolike "Zoja e Shkodrės" nė Hartsdale - (NY), ishte edhe kleriku i mirenjohur nga Kosova, i pėrndershmi Dr. Dom Lush Gjergji.

Beqir Sina
BOTA SOT 16-11-2004

Veshja