Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Elita 5, WSF, Fontana  
Elita 5 ka qėnė gjithnjė njė nga grupet mė tė dėgjuara dhe pas shumė kėrkesave kemi mundėsinė t'u sjellim albumin, Bardh e Zi.
Po kaq i dėgjuar kohėt e fundit ka qėnė edhe West Side Family (WSF) qė ka mbėrthyer rininė me hitet "Tirona", "Mesazhi", e plot kėngė tė tjera tė albumit Jeta Shkon.
Ėmbėlsirat ruhen pėr nė fund apo jo? Kėtė ja lėmė nė dorė Osman Shehut (grupit Fontana) me kėngėn "Shkėmbi i Kujtimit" qė ka pas zotėruar toplistėn e Radio Prishtinės pėr plot dhjetė javė. Albumet janė dhuratė e Blendi Saraēit, Freskimit, dhe Shigjetės.
Tekstet e kėngėve mund ti shikoni nė kėto tema tė forumit:

Elita 5

WSF

Osman Shehu

Osman Shehu formoi grupin e tij "Fontana" nė fund tė viteve '70. kishte njė repertor tė pasur dhe kengė tė mira, si kėnga e tij "Shkėmbi i kujtimit" pat qėndruar 10 javė nė toplistėn e Radio Prishtinės 2 tė atėhershme. Nga disa faktor tė atėhershėm qė luajtėn rol nė diskriminimin e kėngės dhe kėngėtarve shqiptar, Osman Shehu dhe grupi "Fontana" u cilėsuan tė padėshirueshėm nga sistemi i atėhershėm sllav. Mė vonė Osmani bashkėpunoi me Veli Sahitin ( grupi Trix).


Shkėmbi i kujtimit

S'mė buzeqesh mė, me sy s'mė shikon
vet mė the vashė, se mė dashuron
m'je larguar m'ke tradhtuar
pa m'thėn lamtumirė
m'je larguar m'ke tradhtuar
pa m'thėn lamtumirė

Tash unė nė vetmi veq pėr ty ėndėrroj
pse nuk tregove ti se tjetrin dashuron

Mbi njė shkėmb unė tash ulem
dhe gjithnjė kujtoj, qė njė ditė
me ty takohem dhe tė pėrqafoj
Mbi njė shkėmb unė tash ulem
dhe gjithnjė kujtoj, qė njė ditė
me ty takohem dhe tė pėrqafoj

Tash u binda se ti s'kthehesh mė
dhe harrove fjalėn qe m'ke dhėnė
m'je larguar m'ke harruar
pa m'thėn lamtumirė
m'je larguar m'ke harruar
pa m'thėn lamtumirė

Tash unė nė vetmi veq pėr ty ėndėrroj
pse nuk tregove ti se tjetrin dashuron

Mbi njė shkėmb unė tash ulem
dhe gjithnjė kujtoj, qė njė ditė
me ty takohem dhe tė pėrqafoj
Mbi njė shkėmb unė tash ulem
dhe gjithnjė kujtoj, qė njė ditė
me ty takohem dhe tė pėrqafoj

Veshja