Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Anjeza Shahini automatikisht nė vendin e gjashtė  
Kėnga serbe pėrjashtohet sepse ėshtė kopjim i njė kėnge Azerbajxhanase tė vitit 1993.
Sekretari i EBU-sė nuk e firmosi vendimin e pėrjashtimit kur serbi nė konferencė per shtyp tha se “do hakmerrem pėr 500 vjet robėri nėn Perandorinė Osmane. Edhe pse nga presidenti i EBU-sė ai kėngėtar u lejua tė konkurojė kur shfaqi shenjat e shovinizmit, u ndėshkua mė pas nga vetvetja.

Shfaqet pirateria serbe nė Festivalin Europian tė Kėngės sė Lehtė. Njė kompozitor qė merret normalisht me muzikė ėshtė i pari qė nuhat kėtė lloj piraterie. Edhe kompozitorit shqiptar Edmod Zhulalit i ka tingėlluar si e njohur qė nė ditėn e parė tė Eurofestit melodia “Lane Moje”, nė shqip “Drenusha ime”, kėnduar nga Zheljko Joksimoviq, pėrfaqėsues i Serbisė dhe Malit tė Zi, por nuk ka qenė aq i sigurt nė fillim. Nė rastin e njė vote aq publike, ka shumė tė ngjarė qė sa ėshtė ende e “ngrohtė”, kėnga e njė populli tjetėr e pėrdorur pėr tė siguruar suksesin nė njė festival kaq prestigjioz t’i pėlqejė publikut dhe pavarėsisht se ēfarė do tė mėsohej mė pas kėnga e Serbisė dhe Malit tė Zi arriti tė marrė shumė vota nga publiku, duke arritur tė zėrė vendin e dytė nė Eurovision. Kėnga ishte e bukur, thanė pjesėmarrėsit, por kush merr vesh nga muzika nė fillim tha se kėnga i pėrngjet “Sen Gelmez Oldun”, tė kėnduar nga kėngėtari nga Azerbejxhani, Alihan Samedov qė e ka publikuar qė nė vitin 1993 nė njė album. Akuzėn pėr plagjiaturė e ka ngritur vetė kėngėtari Azerbejxhanas, i cili e ka shpallur hapur vjedhjen dhe ka sensibilzuar tėrė mjediset artistike. “Kėngėn time e ka kopjuar me pak ndryshime serbo-malazezi Zheljko Joksimoviq”, ka thėnė ai duke shkaktuar me shqetėsimin e tij rimbledhjen e njė komisioni shqyrtues pėr Eurofestin.

Madje kėrkesat janė ngritur nė mjediset artistike qė kanė qenė pjesėmarrėse; qė kėnga e Serbisė dhe Malit tė Zi tė pėrjashtohet nga renditja nė vendet fituese. Muzikanti Alihan Samedov ka ngritur pretendimin se kėnga “Lane Moje” ėshtė njė kombinim origjinal i muzikės pop dhe tingujve tradicionalė nga vendlindja e autorit. Sipas tij instrumentet muzikore arkaike, pothujase tė harruara janė njehsuar me vargjet e dashurisė, duke krijuar njė eksperiencė emocionuese muzikore”, shkruhet ne vvebsitin zyrtar tė Festivalit Europian. Madje argumetohet se ngjashmėria e tė dy kėngėve shfaqet nga fillimi nė fund. Zheljko Joksimoviq, muzikės sė Alihan Samedov i ka shtuar vetėm tekstin.

Megjithėse disa kėngė tė tjera mund tė kenė tingėlluar si kopje nė kėtė festival, rasti i Serbisė duket tepėr flagrant. Nė kuadėr tė kėtij sensibilizimi ku artistėt shqiptarė pjesėmarrės e quajnė akt tė dėnueshėm dhe mėsojnė se nė rastin e pėrjashtimit tė Serbisė Anjeza Shahini kalon automatikisht nė vendin e gjashtė. Autori i tekstit tė kėngės shqiptare qė fitoi vendin e shtatė nė natėn finale nė Eurofest Agim Doēi tha pėr Tema se “Kėnga ka njė tekst qė po tė hiqen fjalėt pėr dashurinė, del njė kėngė pėr dele. Nė vend qė tė kėndojė delja ime ka kėnduar “Drenusha ime’- llane moje. Komiteti i Gjermanisė Spanjės dhe Francės qė janė themeluesit e EBU-sė e verifikuan dhe e kanė gjetur plagjiaturėn nė 100% tė kėsaj kėnge. Elimimi i Serbisė nė kėtė rast, mua nuk mė gėzon por mė garanton se EBU-ja ėshtė njė festival i votės demokratike dhe i telefonatave demokratike, tha Doēi. U habita kur sekretari i EBU-sė nuk e firmosi vendimin e pėrjashtimit kur serbi shfaqi shovinizėm nė konferencė me fjalėt e tij “do hakmerrem pėr 500 vjet robėri nėn Perandorinė Osmane. Edhe pse nga presidenti i EBU-sė ai kėngėtar u lejua tė konkurojė kur shfaqi shenja shovinizmi, u ndėshkua nga vetvetja. Fakti qė kėngėtari do tė eleminohet nga lista e fituesve pėr plagjiaturė mė garanton se nė festivalin qė do tė behet nė Shqipėri kushdo kėngė qė ta meritojė ēmimin e parė nuk do tė guxojė tė konkurojė nėse do tė ketė plagjiaturė.

Madje poeti Agim Doēi ėshtė interesuar pėr origjinėn e kėngės. “Janė kėnge pastorale tė ēobanėve, kur i kėndojnė deles dhe dashit qė tė qetėsojnė shpirtin rebel, bagėtive kur u jepet ujė”. Duke rrėfyer pėr traditėn e kėsaj muzike Doēi shton edhe faktin qė Anjeza Shahini kalon automatikisht nė vendin e gjashtė. Ai tha se “Kjo u konfirmua nga sekretari i EBU-sė qė ėshtė njėkohėsisht edhe mik personal i zotit Artiur Zheji. Ka konfirmuar nė tė gjithė vvebsitet me tituj tė mėdha se Serbia eliminohet dhe ēdo fitues pas vendit tė dytė do tė ngjitet njė kat mė lart. “Unė e dėgjova mė pas festivalit nė njė stacion turk kėngėn qė ėshtė vjedhur dhe e pashė se mė ngjante, por nuk mund tė kisha siguri, por fakti qė kėngėtari Azerbaxhanas e ka paditur ka treguar se kėnga duhet eliminuar”, tha kompozitori shqiptar Zhulali pėr TemA. Organizatori Gėzim Podgorica tha pėr TemA se ai vetė nuk e njeh muzikėn, dhe ėshtė nė ndjekje tė pohimeve qė po bėhen faqet e internetit dhe tė reagimit qė kanė pasur nė kėtė rast organizatiorėt kryesorė tė Eurofest. Derisa tė presim konfirmimin me shkrim pėr eliminim e kėngės sė Serbisė, do tė duhet pak kohė se janė ngritur pretedime edhe pėr plagjiatura tė tjera. Sidoqoftė ky ėshtė njė veprim jo i pėlqyeshėm pėr njė festival ndėrkombėtar pėr tė cilin mbajnė pėrgjegjėsi, jo vetėm kėngėtarėt, por edhe drejtuesit e saj.

Dhurata Hamzai, Gazeta Tema, 27-05-2004

Veshja