Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Pianistja shqiptare sfidon instrumentistėt e mėdhenj  
Mirsa Adami jep koncert nė sallėn e madhe tė Amsterdamit ku ka luajtur pėr dy ditė, nė datat 17 dhe 19 janar, nė sallėn e koncerteve “Concertgbouw” nė Amsterdam, e njohur nė tė gjithė botėn pėr akustikėn e veēantė.


Nė kėtė sallė tė famshme me “Koncertin nr.3” pėr piano dhe orkestėr tė Sergei Prokofievit, solistja Mirsa Adami ka tėrhequr sėrish vėmendjen. Pas koncertit, njė nga artistėt mė tė mėdhenj holandezė, ish-drejtori i Konservatorit tė Amsterdamit dhe tė Utrechtit, Ton Hartsuiker, u shpreh se, “artistja shqiptare, Mirsa Adami, ėshtė tashmė njė pianiste me fame nė Hollandė, veēanėrisht pėr sa i pėrket muzikės sė dhomės. Nė koncertin e dhėnė nė “Concertgebouw”, ajo dėshmoi pėr njė tjetėr permase tė talentit tė saj. Nė interpretimin e “Koncertit nr.3” pėr piano dhe orkestėr tė Prokofievit, ajo ishte e mrekullueshme, brilante dhe u prit mjaft ngrohtė nga degjuesit. Ndėrsa pianistja e madhe holandeze, Marja Bon u shpreh: “Ishte paraqitja e saj e parė nė sallėn e madhe ‘Concertgebouw’, ku ēdo ditė luajnė muzikantėt mė tė njohur tė botės. “Koncerti nr.3” pėr piano dhe orkestėr ka njė material muzikor shumė tė komunikueshėm, por kėrkon nga pianisti njė perkulshmeri midis shpėrthimeve tė fuqishme, humorit ironik dhe momenteve intime”. Sipas saj, Mirsa Adami arriti nė kėtė koncert tė krijojė kėtė baraspeshe duke udhėhequr shpesh orkestrėn nė kohėn e parė dhe tė tretė. Ndėrsa nė kohėn e dytė, tema dhe variacione, krijoi hapėsira pėr kantilena me tingull tė plotė dhe larmi ngjyrash. “Mendoj se edhe reagimi i kritikės ka qenė shumė pozitiv pėr kėto koncerte…”, tha Bon.

Pasioni pėr muzikėn dhe pianon e sollėn nė moshėn 16-vjeēare nė Hollandė, ku ajo banon prej 12 vjetėsh. Por ajo i filloi studimet nė Liceun Artistik “Jordan Misja” me Elsa Veizin dhe u bė e njohur me publikun, duke luajtur nė orkestėr qė nė moshėn 5-vjeēare. Recitalin e saj tė parė e dha 6 vjet mė vonė. “Skena dhe populli nė Shqipėri mė kanė dhėnė njė pervoje shumė tė vlefshme, sidomos pėrkrahjet dhe kėshillat mbi muzikėn qė kam patur nderin tė marr nga personalitete si dirigjenti Mustafa Krantja, kompozitorėt Ēesk Zadeja e Thoma Gaqi, pianistja Anita Tartari etj.”, thotė pianistja. Nė Hollandė shumė shpejt u afirmua si pianiste e nderuar nė sferat e larta tė muzikės koncertale. Qysh nė vitin e saj tė parė mori pjesė nė konkursin e njohur nė Hollandė “Princes Christina”, ku mori ēmimin e parė. Gjatė studimeve nė Amsterdam me “Jan Wijn”, ajo ruajti kontaktin me skenėn dhe, tashmė ka njė jetė tė pasur koncertale si soliste dhe partnere e kėrkuar pėr shumė instrumentalistė holandezė dhe tė huaj. Vitin e kaluar, nė koncertin e organizuar nė sallėn e “Nieuwe Kerk” (Kisha e Re) nė Hagė, me rastin e 40-vjetorit tė nėnshkrimit tė traktatit franko-gjerman, ku ishte ftuar elita politike e diplomatike e Hollandės, ishte pikėrisht ajo nė piano dhe kolegia e saj italiane nė violinė qė do tė pėrshėndesnin kėtė eveniment. Dhe kur dikush pyeti organizatorin e kėtij aktiviteti se pėrse duhet tė ishte shqiptarja soliste nė piano, ai u pėrgjigj “ėshtė fare e thjeshtė, sepse ėshtė mė e mira”. Dy muaj mė pas, nė mars tė vitit 2003, ato fituan si duo “Vrindenkrans” nė konkursin e muzikės sė dhomės nė Amsterdam.

Panorama, 7-02-2004

Veshja