Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Rikthehet nė Tiranė Festivali Evropian i Kėngės  
Rikthehet pas gjashtė vjetėsh pėrsėri nė Tiranė Festivali Evropian i Kėngės pėr Fėmijė. Njė festė gjigande, mbledh fėmijėt nga e gjithė bota nė Shqipėri.
Nga mė tė vegjlit deri te adoleshentėt, do tė kenė mundėsi tė marrin pjesė nė edicionin e dytė tė Festivalit Evropian tė Kėngės pėr Fėmijė. Nė fakt ėshtė njė rikthim, pasi edicioni i parė i kėtij festivali, i organizuar nga Fondacioni Kulturor qė mban emrin e kompozitorit tė njohur, "Fehim Ibrahimi" ėshtė organizuar nė vitin 1998. Sipas kompozitorit dhe drejtorit tė festivalit, Nestor Kraja, "festivali tashmė ka mbėrritur nė edcionin e dytė pas shumė e shumė vitesh qė ėshtė zhvilluar i pari. Pikėrisht nė kėtė edicion ne do tė sjellim mbi bazėn e pėrvojės dhe rezultateve tė rėndėsishme tė organizimit tė Festivalit tė Parė Ballkanik tė Kėngės pėr Fėmijė, nė vitin 1996 dhe Festivalit tė Parė Evropian, tė zhvilluar nė vitin 1998 njė tjetėr festival, atė tė vitit 2004". Edicioni i dytė i Festivalit Evropian tė Kėngės pėr Fėmijė do tė zhvillohet mė 28-31 Maj nė Tiranė. Festivali organizohet nė bashkėpunim tė ngushtė me Ministrinė e Kulturės, Rinisė e Sporteve, Bashkinė e Durrėsit dhe Radio Televizionin Shqiptar.

"Nė kėtė festival janė tė ftuara tė gjitha vendet e Evropės, qė nga Portugalia e deri nė Rusi, qė nga Islanda e deri nė Maltė", shpjegon Kraja. Sipas profesorit tė muzikės nė Akademinė e Arteve, fondacioni u ka drejtuar ftesa shumė institucioneve ndėrkombėtare, tė cilėt fillimisht i kanė pėrgėzuar pėr ftesėn e mė pas do tė konfirmojnė pėrfaqėsinė e tyre. Ndėrsa pėrsa i pėrket kritereve qė kėngėtarėt e vegjėl duhet tė plotėsojnė, Kraja shpjegon se, "ēdo vend do tė pėrfaqėsohet nga dy kėngėtarė tė vegjėl, njėri nė moshėn 5-8 vjeē dhe tjetri nė moshėn 9-14 vjeē. Ata do tė kėndojnė kėngė tė kompozuara nga autorėt e vendit tė tyre, sipas moshave". Njė aspekt i rėndėsishėm nė kėtė festival ėshtė edhe debutimi i aspirantėve pėr ēmim, pasi ekzekutimi i tyre do tė jetė "dal vivo", po kėshtu edhe kori qė do tė shoqėrojė kėngėtarin, ndėrsa shoqėrimi instrumental do tė jetė i regjistruar.

Tė tria netėt e kėtij Festivali do tė organizohen si spektakėl. Nė spektaklet do tė pėrzgjidhet ajo ēka ėshtė mė e mira nga debutimi i fėmijėve tė sferės sė artit. Sipas organizatorėve tė tij, "ky festival do tė ndikojė pozitivisht nė shkėmbimin e kulturave, mendimeve dhe ideve nėpėrmjet artit". Nė kėtė festival janė tė fuar tė gjitha vendet e botės, shumica prej tė cilave e kanė mirėpritur ftesėn, ndėrsa kanė konfirmuar edhe pjesėmarrjen. Festivali do tė zhvillohet nė tre netė, ndėrsa pėr debutimet mė tė mira do tė ndahen tre ēmime.

Nuk do tė mungojnė ēmimet nė edicionin e dytė tė Festivalit Evropian tė Kėngės pėr Fėmijė. Nė tė do tė ndahen katėr ēmime si: Grand Prix "Feim Ibrahimi", Ēmimi i parė, Ēmimi i dytė dhe Ēmimi i tretė. Sipas drejtorit artistik tė festivalit, Nestor Kraja, "ēmimet janė pėr kėngėtarėt, por Festivali do tė organizohet nė kuadrin e njė feste tė madhe, duke e konsideruar garėn si njė lojė e kėndshme dhe tėrheqėse pėr harenė e pėrgjithshme tė kėsaj feste". Kėshtu vetė gara mbetet nė radhė tė dytė. Me njė ekip drejtues tė pėrbėrė nga emra tė njohur tė muzikės shqiptare, si Nestor Kraja, Robert Radoja, konsulent, Agron Aliaj, koreograf, Zhani Ciko, konsulent, Jorgo Papinjgji, skenarist, Merita Spahija, piktore skenografe, nėn koreografinė e Kozeta Bakiut, me Tatjana Sina, dirigjente kori nėn drejtimin e kompozitorit Shpėtim Saraēi me koordinator Naim Kėrēukun dhe me regji tė Pirro Milkanit, tė gjithė konkurrentėt do tė vlerėsohen nga njė juri profesioniste.

Sipas organizatorėve tė festivalit, "duke njohur mirė kulturėn nė Shqipėri, duke njohur nivelin e saj tė zhvillimit nė fushėn e muzikės pėr fėmijė, duke njohur pozicionin gjeografik dhe duke i shėrbyer idesė se, fėmijėt, e ardhmja e shoqėrisė, nuk duhet tė ndjejnė mure ndarėse me pjesėn e Evropės sė Bashkuar, mendojnė se organizimi i kėtij festivali nė Shqipėri ėshtė njė proces i natyrshėm dhe tepėr i motivuar". Ky festival do t'u japė mundėsi fėmijėve tė njihen midis tyre, tė krijojnė shoqėri si tė barabartė dhe tė shkėmbejnė kulturat, mendimet, dėshirat e idetė nėpėrmjet artit, pėr njė Evropė tė sė nesėrmes sė bashkuar e tė lirė. Nga ana tjetėr, ky festival ėshtė dhe dėshmues i kulturės shqiptare dhe i mundėsive tona organizative edhe nė rrafshet ndėrkombėtare. Kėshtu mendohet qė festivali, nėpėrmjet reklamimit disa javė pėrpara fillimit nė mediat e ndryshme, do tė ndiqet nga tė gjithė fėmijėt shqiptarė me njė jehonė tė madhe edhe jashtė kufijve tė vendit.

Loziana Ibrahimi
Panorama, 23-01-2004

Veshja