Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Festivali, fushatė pėr Edi Ramėn  
Tė kthehet njė skenė nė njė fushatė propagandistike, kjo pėr mendimin tim ishte njė gafė e cila nuk duhet tė bėhej nė njė festival si “Mikrofoni i artė”. Sepse ky festival ka njė funskion, P.sh. vetė Edi del dhe thotė troē qė “Nė ora tetė ėshtė muhabet i gjatė ....” kjo ėshtė thjesht njė fushatė propagandistike...

Flet Elton Deda, udhėheqėsi artistik i “Mikrofonit tė artė”: Vajza e Kokėdhimės nuk e meritonte ēmimin.

Zoti Elton, Kristi ėshtė prononcuar nė shtyp se vajza e presidentit tė festivalit “Mikrofoni i artė” Besa Kokėdhima, nuk i ka pėrmbushur realisht kriteret pėr ēmimin e parė?

Absolutisht. Dhe unė nuk jam dakort fare me atė punė. Ndodhi diēka qė pėr mua ishte kėshtu. Sipas tė gjitha gjasave juria e ka votuar kėngėn e vajzės sė Koēos, ndėrkohė qė unė, fatmirėsisht, kam njė vlerėsim superlativ pėr zėrin e Besės, kurse kėnga ishte komplet jo e denjė pėr tė qenė vendi i parė, nuk ishte njė kėngė qė e meritonte vendin e parė. Ajo mund tė rrinte mirė nė festival, por jo pėr vendin e parė. Pėr vendin e parė si kompozim, si komponent, e kėndur me tė gjitha elementet e tjera nuk arrinin dot. Teksti nuk sillte asnjė gjė tė re; “shpirtin ta fal”.., “zemrėn ta fal...”, janė po ato gjėra, “unė me ty jam”... Ja kėshtu vėrtitej teksti.Pse zoti Elton, disa nga anėtarėt e jurisė janė emra tė njohur nė fushėn e letrave dhe me sqimė nė shijen letrare. Si e kanė anashkaluar kėtė tekst kaq tė lehtė...?

Unė mendoj qė nuk ishte puna se ky ishte vetėm njė tekst i lehtė i Besės me produksionin e saj, por shumė tekste kanw patur probleme aty. Poezia ka filluar qė tė neglizhohet shumė dhe i jepet pėrparėsi mė shumė produksionit, teknologjisė sesa poezisė. P.sh poezi tė mirė ka pasur Kolė Marsi, ka pasur “Xhoana bluz” qė mori ēmimin e poezisė, ndoshta Besa kishte njė tekst qė i shkonte asaj lloj kėnge, por qė tė ishte pėr ēmim tė parė jo. Unė kam qenė i mendimit se normalisht pėr ēmim tė parė mund tė diskutohej midis Kristit dhe “Med lain” dhe “Lirikėll song”, pra kosovarėt qė morėn tendencė 2003, kurse pėr kėngėn e Besės normalisht qė unė nuk jam pėr ēmimin e parė.Keni punuar pak kohė mė parė me spektaklin “Ethet e sė premtes”. Mendon se aty janė bėrė vlerėsime korrekte dhe nė njė festival prestigjoz abuzohet?

Pėr ethet po ju pyes ju “si mendoni ju”... Dėgjo. Tė dyja kėto janė evenimente qė do tė kenė vazhdimėsi. Juria ishte vėrtet shumė shumė kopetente nė vlerėsimin e “Etheve...” por mos harrojmė njė fakt qė shqiptarėt apo ēfarėdolloj race njerėzore janė shumė tė ndjeshėm ndaj talenteve tė reja, zėrave tė rinj dhe shumė tė ndjeshėm ndaj fėmijėve nė pėrgjithėsi dhe kjo do tė justifikohej nė kėtė spektakėl, por “Mikrofoni i artė” ėshtė njė konkurs pėr tė nxjerrė talente tė reja. Mikrofoni i artė nuk ėshtė garė, ėshtė njė festival qė duhet tė bėhet korrekt dhe pėr tė bėrė njė festival duhet qė tė fitojė mė i miri dhe aq mė tepėr qė tek “Mikrofoni i artė nuk kishte djem e vajza tė rinj tė panjohur si tek “Ethet...”, por kishte emra, ishte Kristi, “Etno engjujt”, ishte Julian Pasha.A u zgjodhėn kėta emra pėr tė vlerėsuar muzikėn e tyre, apo vetėm pėr ekskluzivitetin e festivalit “Mikrofoni i artė”?

Te “Mikrofoni i artė”, si festival qė ishte, tė paktėn punėn time si udhėheqės artistik pėr tė marrė nė konsideratė muzikėn e mirė dhe pėr ta nxjerrė muzikėn e mirė e kam bėrė, pavarėsisht se pėrfundimi ishte qė fitoi vajza e Koēo Kokėdhimės... Kjo ndodhi dhe ky fakt nuk diskutohet. Ndodhi dhe unė nuk jam i bindur nėse Koēo ka manipuluar jurinė, apo nėse juria ka qenė e predispozuar pėr t’ja dhėnė atij. Nuk e di nėse juria ka qenė e bindur qė kėnga e Besės meritonte ēmimin e parė. Faktikisht unė nuk jam dakort me jurinė. Sepse vėrtetė edhe unė kam qenė dikur i ri dhe i vogėl, por muzikanti ka nevojė tė bėhet me eksperiencė me punė e me tė gjitha. Nuk mund tė marrėsh ti nė juri njė student kompozicioni qė tė vlerėsoj njė emėr si Kristi. Kristi vetė ka mbaruar pėr kompozicion dhe ka tetė vjet qė bėnė muzikė. E ka mbaruar shkollėn dhe ka luajtur, ka kėnduar e kompozuar, ka dalė nė koncerte dhe ka marrė ēmime. Ti nuk mund tė vėsh nė juri njė emėr me pozicion mė inferior se ai qė kėndon dhe ta gjykojė ai atė emėr. Unė mendoj se zgjedhja e jurisė ėshtė komplet gafė.Kokėdhima pretendon se juria nuk e ka ditur qė Besa ėshtė vajza e tij, kėtė e thotė edhe njė nga anėtarėt jurisė?

Mendimi im ėshtė se vlerėsimi pėr vajzėn e Kokėdhimės nuk ėshtė korrekt, e kanė ditur apo nuk e kanė ditur ata tė jurisė qė ajo ėshtė vajza e Kokėdhimės. Ėshtė anashkaluar Kristi, i cili ka pasur njė performancė shumė tė bukur qė pėr mua nuk mund tė kishte njė vend pak mė inferior dhe nė kėtė festival u vlerėsuan gjėra tė tjera qė ishin pa rėndėsi, njė orė kandido, njė orė roleks, etj, kurse ēmimi i parė pėr mendimin tim nuk do t’i shkonte “Produkt 28 dhe BESA” sepse ajo faktikisht u fut edhe pa konkurrim si kėngė.Pse pa konkurim?

Nuk ka konkuruar se Besa ka qenė jashtė shtetit. Meqė ka qenė jashtė ėshtė futur dhe ne e kemi dėgjuar kėngėn. Na u mbush mendja qė kėnga nuk ishte e keqe dhe mund tė rrinte mirė nė atė festival dhe e pranuam. Pastaj kuptohet qė president i kėtij festivali ishte Koēo Kokėdhima. Ajo ishte vajza e Koēos, etj. Po nė rast se vajza e Koēos do tė kishte kėngė mė tė mirė atėhere hallall ēmimi i parė. Por nuk ishte ashtu. Pastaj mėnyra si u trajtua ky festival duke u shfrytėzuar pėr fushatėn e Edi Ramės ishte njė gafė shumė e madhe.Ju thatė se festivali “Mikrofoni i artė” me president Kokėdhimėn u shfrytėzua pėr fushatėn e Edi Ramės?

Po. Unė mund tė jem njė nga ata qė mund t’i jap votėn Ramės, por tė kthehet njė skenė nė njė fushatė propagandistike duke filluar nga spikerja, duke filluar nga Westsaid family e duke vazhduar me zotin Edi, kjo pėr mendimin tim ishte njė gafė e cila nuk duhet tė bėhej nė njė festival si “Mikrofoni i artė”. Sepse ky festival ka njė funksion, p.sh. Edi Rama ėshtė krytetari i bashkisė, ka popullariet e mė the e tė thashė, por problemi ėshtė se dhe vetė Edi del dhe thotė troē qė “Nė ora tetė ėshtė muhabet i gjatė .... mė datė gjashtė...” kjo ėshtė thjeshtė njė fushatė propagandistike me dashje apo pa dashje. Unė kam shumė pėrshtyje qė ka qenė me dashje sepse Westsaid family ka qenė e ftuar nga “Mikrofoni i artė” pėr njė numur shou, njė kėngė dhe pastaj nga kėnga e dytė, Tirana qė e kanė bėrė me Edin. Por tė denigrojė muhabetin deri nė kėtė pikė duke filluar nga Edi Rama qė ėshtė kryetari i Bashkisė nuk duhet ta lejojė vetė kėtė punė e duke vazhduar deri tek spikerja qė ėshtė e fundit dhe qė unė kam konsideratė tė jashtėzakonshme pėr atė femėr por ja qė nuk mund tė shfaqen bindjet aq publikisht nė njė festival tė kėngės...Kaq evidente ka qenė fushata?

Kjo eshte nje veprimtari artisitike, nuk ėshtė fushatė me flamuj e me baderola e mė the tė thashė festivali. Ky ėshtė njė festival i kėngės, pėrderisa ėshtė njė festival i kėngės, ne do tė dalim tė kėndojmė. Edi Rama ėshtė part on the shou, ėshtė pjesė e shfaqjes Edi kėndon, bėnė njė reverancė, por po tė isha unė nė vendin e tij, faktikisht unė nuk jam nė vendin e tij, unė personalisht nuk do ta kisha bėrė kurrė atė lloj propagande sado qė publiku ēohet nė kėmbė, tifozat e Edit janė aty. Nuk mund tė bėhet njė pėrzierje midis njė festivali muzikor dhe njė fushate elektorale. Unė doja qė tė ishte shmagur kjo. Ishte mė korrekt pjesa e shout qė bėri Edi. Kėtu mė ka pėlqyer se sigurisht ai ėshtė artist dhe djali i njė skulptori tė madh siē ėshtė Rama, pra mė pėlqen se di ta gjejė vendin e vet nė skenė. Ai e ka improvizuar mirė atė skenarin e vogėl tė tij duke u ulur nė cepin e skenės, bėri edhe pjesėn e vet megjithwse Edi nuk ėshtė kėngėtar por recitoi dhe kjo mund tė kishte mbetur shumė e bukur. Por pjesa e fushatės, e propagandės, e bla, bla, bla, “unė tė puth ty”, “o yll bote”...Shumė puthje si tė them unė....

Kortezi e gazetes Tema

Veshja