Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Eda Zari dhe kritiket muzikore  
Kritika muzikore gjermane vlerėson albumin e fundit “Statement” tė kėngėtares shqiptare dhe bandės sė saj, gjatė koncertit pėr “Natėn botėrore”. “Njė shembull i pėrkryer i zhanrit tė saj, duke qėnė njė princeshė nė skenė”, shkruan revista “Folker”

Etno- xhaz nga Shqipėria, Zari nė sytė e kritikės
“Njė gjė mund tė thuhet qysh nė fillim. Ai qė pas njė koncerti tė Eda Zarit shkon nė shtėpi, ėshtė i sigurt se ka dėgjuar muzikė tė mrekullueshme, ka vallėzuar, ka ėndėrruar, ka derdhur lotė e ka qeshur. Dhe kjo ka qėnė njė arsye fare e thjeshtė: Eda Zari dhe muzikantėt e saj kėndojnė dhe luajnė me njė perfeksion tė vėrtetė. Aty nė skenė qėndrojnė gjashtė muzikantė, qė me tė vėrtetė bashkė bėjnė muzikė qė zotėrojnė stile tė ndryshme dhe kuptojnė se duhet tė bėjnė diēka tė vetėn.” Kėshtu koncerti i mbajtur korrikun e kaluar nga kėngėtarja shqiptare Eda Zari dhe banda e saj, nė “Natėn botėrore” nė Bilefeld tė Gjermanisė, ka qenė nė qendėr tė kritikės muzikore. Nga zyra e atasheut kulturor nė ambasadėn tonė nė Berlin, pėrcillen kėto vlerėsime shkruar nė njė prej revistave speciale muzikore siē ėshtė “Folker”.
Eda Zari ka sjellė nė skenė me shumė sukses zėrin e saj tė formuar klasik tė kombinuar me dashurinė e saj pėr xhazin modern. Dega pėr tė cilėn ajo ka studiuar nuk ėshtė e zakonshme, ėshtė diplomuar nė Universitetin e Arteve tė Kėlnit pėr koloraturė, soprano lirike. Teknikisht, kjo kėrkon njė nivel shumė tė lartė tė kėnduari. Megjithatė, Eda Zari nuk do tė portretizohet kėtu si soprano por si kėngėtare, aranxhuese dhe komponiste e cila interesohet si pėr muzikėn xhaz dhe pop ashtu dhe pėr muzikėn tradicionale tė vendlindjes sė saj.
“Statement” ėshtė albumi i saj mė i fundit muzikor, njė album ky maramendės, i pjekur aq sa dhe i freskėt, i aranxhuar nė mėnyrė pėrfekte, njė produksion i shkėlqyer, kombinim i balancuar me finese i xhazit dhe popit me kėngėn polifonike dhe ritmet e vendlindjes sė saj”,- shėnon kritiku i “Folker”, Luigi Lauer. “Mbizotėrimin e xhazit e plotėsojnė instrumente tė shumtė tradicionalė, ndėrsa pėr pėrforcimin e polifonisė ėshtė ftuar si mysafir nderi familja Lela nga Pėrmeti. Kjo kėngė nga ana optike ėshtė e papėrsėritshme: ajo i jep njė shembull tė pėrkryer zhanrit tė saj, duke qėnė njė princeshė nė skenė”, pėrfundon Lauer.
Nė koncertin e klasit tė lartė tė kėngėtares shqiptare, kritikės nuk i ka shpėtuar pathosi dhe trishtimi qė muzika dhe zėri i Eda Zarit i shkrin nė dozėn e duhur, por qė nuk mungojnė asnjėherė. Njė trishtim qė mund ta ketė vetėm muzika qė vjen nga larg, nga origjina tė thella qė tingėllojnė si nota tė ēuditshme nė kontaktin me modernen dhe pėrcillet tek njė publik qė ėshtė ngopur nė njė farė mėnyre me eksperimentimet e sotme muzikore deri tek ajo dixhitale. Ndėrsa revista “Westphalische Zeitung” e Bilefeldit, dhe autori i shkrimit mbi koncertin e Zarit, Peter Fliegel shėnon: “Kėta muzikantė mund tė luajnė gjthēka, rok tė fuqishėm, xhaz tė kėndshėm, balada zemėrmbėrthyese dhe melodi tradicionale tė thjeshta shqiptare. Eda Zari nė kėngėn e saj ka njė diapazon jashtėzakonisht tė gjerė, qė nuk e vė nė skenė si qėllim nė vete, por ajo shpalos pikėrisht atė ēka secila kėngė meriton. Ka njė prani vezulluese kur kėndon dhe njė modesti freskuese kur nė pauzat ndėrmjet kėngėve i drejtohet publikut. Tashmė mund tė “tėrhiqen” sirtarėt dhe gjithēka mund tė pėrshkruhet me klishetė e zakonshme.”
Eshtė njė bandė e tėrė nė tė cilėn spikasin individualitete instrumentistėsh. Njė pianist qė interpreton xhaz, xhezbandisti qė “godet” pa pushim, perkursionisti i pėrgjigjet me ritme afrikane, klarinetisti qė pėrdor instrumentin me njė elegancė tė mahnitshme dhe basisti bėn atė qė mund tė bėjė mė mirė: ai qėndron i pėrqendruar dhe i vėmendshėm dhe pastaj jep njė goditje pulsante. Dhe mbi tė gjithė “dallgėzon” zėri i Eda Zarit. “Qė nga ky diversitet del njė e tėrė, kjo i atribuohet faktit qė muzikantėt i pėrkasin njėri-tjetrit, ata ndryshojnė pa u lodhur stilin, kur kjo ėshtė e nevojshme. Aty nė koncert improvizohet shumė, ndonjėherė tė dy xhezbandistėt kryqėzohen me njėri-tjetrin, pianisti bėn edhe ai tė vetėn, vetė Eda Zari tė befason kur ajo e fut klarinetistin nė njė mizanskenė tjetėr dhe kur basisti tregon se ēfarė mrekullish mund tė bėjė njeriu nė bass”,- shkruan Fliegel. Mund tė vėrehet lehtė se kėta muzikantė qėndrojnė sė bashku nė skenė, sepse kjo u jep atyre gėzim. Dhe ky gėzim shkon nga skena nė sallė, pėr shembull, kur Eda Zari e shoqėruar vetėm nga klarinetisti, interpreton njė melodi shumė tė thjeshtė tradicionale nga vendlindja. Dhe njeriu e beson fjalėn e saj, sepse nė koncert ai njihet dhe me njė anė tjetėr tė kėsaj artisteje tė madhe. Ajo ėshtė miqėsore, jo imponuese, ajo tė flet me pasion pėr muzikantėt, pėr gėzimin qė ndien ajo kur nga elementė tė ndryshėm muzikorė mund tė bėjė diēka tė vetėn: njė grua qė ecėn nė rrugėn e vet, e pėrqendruar dhe e vetėdijshme, qė nuk i vė shumė veshin kritikės. Ajo thotė se pothuajse nuk lexon fare kritikė, meqėnėse ajo ka dalė nė skenė qysh nė moshėn 4 vjeēe. Ajo thotė se ėshtė kritikja mė e mirė dhe mė e fortė e vetvetes. Dhe kjo ėshtė e vėrtetė. Muzika e papėrsėritshme dhe kėnga prekėse e Eda Zarit nuk janė rezultat i producentėve dhe strategjive tė ēfarėdoshme tė marrėdhėnieve publike. Ato burojnė nga shpirti dhe pėrvoja e saj e gjatė nė vite.
Pas koncertit, njeriu kthehet nė shtėpi me mirėnjohje dhe i kėnaqur, duke shpresuar se sė shpejti do tė ketė rastin tė dėgjojė sėrish kėtė zė nė Bilefeld.
Ndėrsa publiku shqiptar do tė ketė rastin tė njihet drejtpėrdrejt me Zarin nė muajt e ardhshėm, pasi ajo ka planifikuar disa koncerte nė atdhe dhe nė Kosovė.
Mė 30 gusht Eda Zari dhe banda e saj janė tė ftuarit e nderit krahas 17 bandave tė tjera nė “Ballon Popullore” tė Berlinit me rastin e pėrvjetorit tė radios Multi Kulti dhe Rundfunk Hous Berlin, ky koncert do tė jepet nė “Haus der Kulturen der Welt”, qendra mė e madhe kulturore e Berlinit.

Veshja