Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Inagurojmė faqen e re tė muzikės!  
Inagurojmė faqen e re tė muzikės!
Sot inagurojmė seksionin e ri tė muzikės me plot 15 albume (190 kėngė) tė reja.
Pėrmirėsime themelore ishin tė nevojshme pėr tė menaxhuar numrin e madh tė albumeve dhe kėngėve qė ka qėnė gjithnjė e nė rritje. Nė vazhdim mund tė lexoni mė shumė informacion pėr ndryshimet qė janė bėrė dhe si ti pėrdorni ato.

1. Faqja e hapjes
Faqja e hapjes pėrmban menunė kryesore te muzikes e cila gjendet ne krye te cdo faqeje, si dhe kutinė e kėrkimit nė krah tė djathtė. Mė poshtė do gjeni mesazhe reth faqes si dhe fragmente artikujsh nga muzika shqiptare. Artikullin e plotė mund ta lexoni duke shtypur titullin. Nė krahun e djathtė ėshtė njė listė e artikujve tė vjetėr dhe nė fund tė listės mund tė vizitoni dhe arkivėn qė rendit tė gjithė artikujt sipas datės sė publikimit.

2. Faqja e listės sė artistėve
Pėrveē faqes sė albumeve kemi shtuar dhe faqen e artistėve qė mund tė degjohen nė Albasoul. Artistėt dhe grupet janė renditur alfabetisht sipas emrit tė tyre. Nė krye tė faqes mund tė zgjidhni njė prej shkronjave tė caktuara pėr tė lehtėsuar navigimin. Pasi zgjidhni emrin e artistit qė dėshironi do shikoni listėn e albumeve pėr atė artist si dhe pėrmbledhjet dhe kollazhet e ndryshme qė pėrmbajnė kėngėt e atij artisti.

3. Faqja e listėst sė albumeve
Kjo faqe ėshtė e ngjashme me faqen e vjetėr por ka disa ndryshime. Albumet mund te renditen sipas emrit tė albumit, emrit tė artistit ose sipas numri tė vizitave duke klikuar mbi lidhjet nė krye tė faqes ose duke klikuar mbi titujt e kollonave pėrkatėse. Albumet e rinj renditen gjithnjė nė krye tė listės dhe pėrjashtohen nga renditjet e tjera. Pėr tė parė kėngėt e njė albumi qė u pėlqen mund tė klikoni mbi titullin e albumit dhe nqs doni tė shikoni tė gjitha kėngėt e atij artisti mund tė klikoni nė emrin e artistin nė kollonėn e mesit. Statistikat e vizitave dhe dėgjimeve gjenden nė fund tė faqes.

4. Faqja e njė albumi
Kur klikoni mbi njė album do hapet lista e kėngėve si dhe fotografia e albumit. Jemi munduar tė plotėsojmė njė fotografi pėr ēdo album por siē e dini disa prej albumeve janė publikuar pa fotografi ose gjatė viteve fotografitė kanė humbur. Pėr kėtė arsye disa albume nuk kanė fotografi dhe ju lutemi vizitorėve qė kanė mundėsi tė na ndihmojnė. Lista e kėngėve mund tė renditet sipas emrit ose sipas numri tė dėgjimeve duke klikuar mbi shigjetat nė krye tė kollonave. Pėr tė dėgjuar njė kėngė klikoni mbi emrin ose ikonėn e zėrit dhe n.q.s doni tė dėgjoni tė gjithė albumin mund tė klikoni mbi lidhjen nė rrjeshtin e fundit. Nė krahun e majtė poshtė fotografisė do shikoni njė listė tė artistėve qė pėrbėjnė albumin dhe qė kane albume tė tjera.
psh: N.q.s vizitoni Fest 2002 do shikoni qė pėrbėhet nga kėngėt e 14 artistėve dhe emrat e 8 prej tyre janė shfaqur nė krahun e majtė sepse ata persona kanė dhe albume tė tjera nė Albasoul. Gjithashtu mund tė shikoni dhe listėn e plotė tė albumeve nga RTSH.

5. Faqja e Top-20 albumet, Top-40 kėngėt
Kėto faqe nuk kanė nevojė pėr shpjegim. Renditja e kėngėve bėhet sipas numrit tė klikimeve dhe renditja e albumeve bėhet sipas numri tė vizitave. Kjo listė ėshtė mė e saktė se nė versionin e vjetėr sepse nuk influencohet nga personat qė abuzojnė faqen duke klikuar 100 herė mbi tė njėjtėn kėngė. Pra renditja ėshtė nė dorė tė vizitorėve dhe Albasoul nuk ka interes qė ta ndryshoj atė. Ne krye tė faqes mund tė zgjidhni nga 20, 40, 80 kėngėt/Albumet mė tė mira.

6. Faqja e kėrkimit
Siē e shikoni dhe vetė numri i madh i albumeve dhe kėngėve e vėshtirėson shumė navigimin drejt njė albumi ose kėnge tė caktuar prandaj dhe ju japim mundėsinė ti kėrkoni tė gjitha faqet e Muzikės. Ju rekomandojmė qė ta pėrdorni shpesh kėtė opcion pasi lehtėson shumė punėn tuaj. Pėr kėtė arsye kemi vendosur dhe kutitė e kėrkimit nė krye tė ēdo faqeje. Nga kutia e parė mund tė zgjidhni "Albumet" pėr tė kėrkuar titujt e albumeve ose emrat e artistėve. Gjithashtu mund tė zgjidhni "Kėngėt" n.q.s po kėrkoni pėr emrin e njė kėnge ose artistin e saj. Nė kutinė e dytė shkruani fjalėt e kėrkimit. Pėr rezultate tė sakta mundohuni tė shkruani sa mė pak fjalė dhe tė eliminoni fjalėt e shkurtra qė gjenden nė shumė kėngė.
psh: Pėr tė gjetur albumet e Adelinės mund mjafton tė shkruani Ad ose Ade ose Adel ose Adeli ose Adelin ose Adelina. Rezultatet mė tė sakta vijnė duke shtypur emrin e plotė por ēdo bashkim shkronjash qė pėrmbahet nė emrin Adelina ka rezultate. Pėr tė gjetur kėngėt e Adelinės duhet tė zgjidhni "Kėngėt" nga kutia a parė e kėrkimit dhe pastaj tė shtypni emrin e artistes nė kutinė e dytė.

psh: Pėr tė kėrkuar kėngėn Do marr ēiften duhet tė zgjedhėsh "Kėngėt" te kutia e parė dhe tė shkruani fjalėn ēif ose ēift ose ēifte ose ifte ose fte dhe qė tė gjitha punojnė sepse pėrbėjnė fjalėn ēifte. Pra sekreti ėshtė qė tė pėrdorni njė fjalė sa mė tė veēantė pėr albumin ose kėngėt qė kėrkoni. shėnim: Kutia e kėrkimit punon edhe duke zėvendėsuar shkronjat ė dhe ē me e dhe c qė nuk janė nė tastierėn standarte Amerikane. Gjithashtu shkronjat e mėdha ose tė vogla nuk kanė ndryshim nė rezultatet e kėrkimit.

7. Faqja e ndihmės
Nė kėte faqe gjendet njė pyetėsor pėr pyetjet mė tė shpeshta pėr faqen e muzikės. Aty mund tė shkarkoni Real Player ose Real One qė janė tė nevojshme pėr tė dėgjuar muzikė.


8. Veshjet
Pėr ata qė u janė lodhur syte nga ngjyrat Kuq/Zi/Krem tė faqeve tė Albasoul u kemi dhėnė mundėsinė ti ndryshoni ngjyrat sipas qejfit duke zgjedhur nga veshjet e ndryshme te kutia nė fund tė faqes. Zgjidhni veshjen sipas dėshirės dhe do shikoni qė ngjyrat do ndryshojnė. Preferenca juaj vazhdon tė qėndrojė nė kompjuter pėr aq kohė sa ju nuk fshini cookies e Internet Explorer ose Netscape. Pra kompjuteri do ta mbajė mėnd ngjyrėn qe ju keni zgjedhur dhe kur tė hyni herėn tjetėr pas njė ore, dite, jave, muaji ju do shikoni atė ngjyrė qė zgjodhėt.


9. Dritarja e Real Player/Real One
Kur ju klikoni mbi njė kėngė ose kur doni tė dėgjoni tė gjithė albumin, hapet njė dritare e vogėl qė fillon muzikėn. Dritarja qėndron e hapur dhe ju mund tė vazhdoni navigimin nė dritaren kryesore pa e ndėrprerė kėngėn. Kėnga fillon automatikisht dhe nuk ėshtė nevoja tė shtypni butonin |>. Gjithashtu mund tė stoponi kėngėn me butonat [] dhe || dhe tė ndryshoni nivelin e zėrit me ikonėn e vogėl. Kur dėgjoni tė gjithė albumin mund tė klikoni butonat > pėr tė ndryshuar kėngėn qė po dėgjoni. Nuk ėshtė nevoja tė shtypni butonat > pasi kėngėt dėgjohen njėra pas tjetrės automatikisht.

 

Pra, kėto ishin ndryshimet e faqes sė re. Me kėtė rast kemi shtuar plot 190 kėngė dhe ju premtojmė dhjetra albume tė tjerė nė muajt e ardhshėm. Nė mbyllje dėshiroj tė falenderoj tė gjithė personat e stafit e muzikės si dhe shumė prej jush qė kanė kontribuar dhe vazhdojnė tė kontribuojnė me albume tė rinj. Veēoj kėtu Klodian Vashon, Fatmirin, ILovePeja, Redin, Saimirin nė Angli, Vangjelin nė Greqi si dhe artistėt Bujar Uka, Kadri Ismaili, Mera Zymeri Kabashi. Falenderojmė tė gjithė bilbilat Shqiptarė qė sjellin gėzime nė shpirtrat tanė nė njė kohė qė shumė prej nesh vazhdojnė tė vuajn jashtė Atdheut.

Dėgjim tė kėndshėm!


Veshja