Faqja kryesore e muzikės Lista e plotė e artistėve Te gjitha albumet TOP-40 Kenget TOP-20 albumet Ndihmė

   

  Festival folklorik ne Struge  
Struga nė netėt “Kėngė Jeho”

Me njė akt solemn sonte nė orėn 21 e 30 minuta nė stadiumin e qytetit ngrihet sipari i festivalit tė dymbėdhjetė tė kėngės dhe valles popullore nė Strugė, “Kėngė Jeho”. Drejtori i festivalit, Ēerkez Iljazi, ka pohuar se megjithė vėshtirėsitė financiare, gjithēka ėshtė gati qė manifestimi mė i madh i kėtij lloji, ndėr tė rrallėt e kulturės shqiptare nė Maqedoni, tė presė artistė nga treva tė ndryshme. Gjatė ditės sė sotme pritet qė tė arrijnė shoqėritė pjesėmarrėse dhe mysafirėt nga Shqipėria dhe Kosova, tė cilėt do tė prezantohen gjatė tri netėve tė ardhshme.
Gjithsesi, edhe pėrkundėr vėshtirėsive tė karakterit material, ashtu siē ka thėnė edhe regjisori i festivalit, Llesh Nikolla, ky manifestim do tė vazhdojė traditėn e tij dhe ai do tė jetė kuvend i mirėfilltė i kėngės dhe vallės sonė tė pėrpunuar dhe i kulturės shqiptare nė Maqedoni. Ndėrsa, ndihmesa mė e madhe e kėtij manifestimi do tė jenė spektatorėt e shumtė, tė cilėt tradicionalisht mbushin shkallėt e stadiumit tė qytetit. Parashikohet njė numėr i madh spektatorėsh pėr “Kėngė jeho”, duke pasur parasysh fluksin e lartė tė bashkatdhetarėve turistė qė kanė ardhur me pushime nė vendlindje. Nė programin e hapjes sė festivalit, artdashėsit do tė kenė mundėsinė tė ndjekin prezantimin e shoqėrive “Shpresa” nga Veleshta, “Jehona” nga Gostivari dhe “Sazet e Fėrngovės”, nga Frėngova. Krahas konkuruesve do tė prezantohen edhe kėngėtarėt mysafirė tė festivalit.

K.Boriēi

Veshja